Yemek Tarifleri

Ekmek Çeşitlerinin Adları ve Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin yanı sıra dünyanın da en fazla tüketilen besini olma özelliğine sahip olan ekmek, yöre, pişirilme biçimi ve malzemesine göre farklılık göstermektedir. Yöresi baz alındığında Karadeniz’in ünlü ekmekleri arasında yer alan Trabzon ekmeği, uzun pişirilme süresiyle diğer ekmeklerden farklı olan bir ekmek türüdür. Türk kültürüne baktığımız zaman genellikle ekmek türleri ve isimleri anlamında malzeme göz önüne alındığında var olan ekmekler mayalı ekmek türleri arasında yer alır. Mayalı ekmekler adından da anlaşılacağı gibi un, tuz ve maya karışımı ile yapılan ve hepimizin bildiği kabarmış ekmek türleridir.

Dünyadaki Ekmek Türleri Nelerdir?

Hem dünya hem de ülkemizde oldukça lezzetli olan ekmek türlerinin isimleri ekmeğin pişirilme tekniğine ve hazırlanma biçimi göz önüne alınarak farklı olabilmektedir. Dünya mutfaklarında bulunan ekmekler şu şekilde sıralanabilir;

İtalya

Ekmek tüketimi neredeyse ülkemizdeki oranda yaygın olan İtalya’da ekmek türleri içerisinde biova, ciabatta, focaccia, pugliese, tortino, panettone, grissini gibi birçok ekmeği görmek mümkündür. Bununla birlikte yaygınlığı ile bildiğimiz İtalyan focaccia ekmeğini uluslararası ekmek türlerinden biri olarak söylemek doğru bir ifade olacaktır.

Fransa

Avrupa devletlerinden olan Fransa’da mevcut olan ekmek türleri içerisinde brioche, croissants, fougasse, epi, pain au levain, boule de meule, cereale, baget gibi ekmek çeşitlerini görmek mümkündür. Fransız ekmek türleri arasında en fazla duyulan ise brioche olarak bilinmektedir.

Almanya

Alman mutfağında yer alan ekmek türleri içerisinde pumpernickel, roggenbrot, weisenkeimbrot, krustenbrots, sonnenblumenbrot gibi ekmek türleri yer alır.

İngiltere

İngiliz ekmekleri arasında batched, bloomer, cornmeal, danish gibi ekmek türleri öne plana çıkarken yumuşak minik yassı İngiliz muffin ekmek türlerinin de dünya ekmek türleri içerisinde oldukça popüler olduğunu söylemek mümkündür.

Asya kıtasının ekmek kültürü denildiğinde akıllara Hint ekmek türleri gelmektedir. Bhakris, chapatis, rotlas, parathas gibi ekmek türlerine sahip olan Hindistan, bu ekmek türleri içerisinde parathas en fazla bilinen ekmek türüdür. Bu ekmek türü bizde de sık sık tüketimi yapılan lavaşa benzer.

Yöresel Ekmek Türleri Nelerdir?

Yöresel ekmek türleri, Anadolu’nun değişik yörelerine özgü olan ekmek türleridir. Yöresel özel ekmek çeşitlerine baktığımız zaman:

Karadeniz’e has olan Trabzon ekmeği,

İç Anadolu’da sık sık tüketilen ve oldukça lezzetli olan bazlama ve gobit ekmeği,

İç Anadolu’dan başlayarak Güneydoğu’ya dek pek çok yerleşim yerinde denk geleceğiniz tandır ekmeği,

Ege bölgesine has olan Torbalı ve Afyon ekmeği bu ekmek türlerinden sadece birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu