Teknoloji

Fastboot mode nedir?

Fastboot, en net tabirle, USB yardımıyla bilgisayarı kullanarak Android cihazlara dosya sistemine yazmaya yarayan bir komut şeklindedir. Android işletim sisteminde yer alan komut protokolü olarak bilinir. Masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla bilinen DOS komut sistemiyle aynı mantık ile çalışma şekli vardır. Bu mod ile telefon içerisinde ortaya çıkan bazı sorunlar, teknik servise gitmeden çözülmesine imkan tanır. Telefon ve tablet modeli göz önüne alınarak buna göre fastboot moduna giriş yapma şekli farklı olabilmektedir.

Fastboot’a Nasıl Girilir?

Fastboot mode nedir sorusunun tanımını yaptıktan sonra gelelim bu modun nasıl çalıştığına ve bu moda nasıl giriş yapıldığı konusunu öğrenmeye. Fastboot moduna giriş yapmak, telefonun model ve markası göz önünde bulundurularak farklılık gösterir. Bu modda çalıştırılması mümkün olan bazı telefonlar ise bunlardır;
Samsung
Sony
Nexus
Huawei
LG
Xiaomi
Bu telefonlar ve başka Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda bu modun çalışması mümkündür. Bahsi geçen bütün bu telefonlarda fastboot işlemi yapılmadan öncesinde bir konuya dikkat etmekte büyük yarar vardır. İşlemden önce ilk olarak telefonun yeterli düzeyde pil seviyesinin olup olmadığından emin olmak gerekir. Bu konu göz önüne alınarak yeterli seviyede pil varsa işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu