Sağlık

Yağlı saç bakımı nasıl yapılır?

Saçları hızlı şekilde yağlanan saçların, günlük hayatta insanları genel olarak zor durumda bıraktığı bilinmektedir. Yağlı saçlara sahip olan kişilerin saçlarına özel bakım uygulaması gerekir. Yağlı saçlara uygulanması gereken bakım önerilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Ilık su ile yıkayın

Saçları genel olarak yağlı olan kişilerin, saçlarını sıcak su kullanmak yerine yıkarken ılık su ve sabun kullanmayı tercih etmeleri oldukça iyi bir seçim olacaktır. Bu şekilde de yağlı saçları fazla yağdan temizlemek mümkün olacaktır.

Her gün saçları yıkamamak gerekir

Saçlarını her gün düzenli olarak yıkamak yerine arada bir gerekli olduğu kadar yıkamak yağların daha az yağlanmasını sağlar. Bu şekilde yaptığınız zaman gerçekten işe yaradığını görebilirsiniz.

Saç kremi kullanmayın

Saçlarınızı yıkarken masaj yapıp ardından yıkamak daha iyi bir tercih olacaktır. Saç kremleri saçların yağlanmasına sebep olabilir.

Deniz tuzu spreyi kullanın

Genellikle yaz mevsiminde deniz tuzu spreyi kullanmak saçlarınızın doğal dengesinin korunmasına ve daha temiz şeklide görünmesine büyük fayda sağlar.

Saçlar yıkandığı zaman kurumaya bırakılmalıdır

Saçları yıkadıktan sonra kurutmayı fön makinesi yerine kendi kendine bırakarak kurutmaya bırakmak daha iyi olacaktır.

Saçları elma sirkesiyle durulamak

Yıkanan saçları elma sirkesi kullanarak durulama yapmak, saçlardaki fazla yağların temizlenmesine büyük katkı verir.

Sık tarama işlemi yapmamak

Haddinden fazla yağ oranına sahip saçları çok taramamak gerekmektedir. Bunun sebebi ise bu yağ oranının bütün saç bölgesine yayılmasına sebebiyet vermesidir.

Asitli ve yağlı yiyecekleri tüketmemek gerekir

Sağlıklı saçların korunması amacıyla Omega-3 barındıran yağ oranı yüksek besinlerin tüketilmesi her ne kadar tavsiye edilse de fazla alınması da asitli yiyecekler ilave edildiğinde yağ bezelerinin haddinden çok çalışmasına sebep olabiliyor. Bu sebepten dolayı da asitli ve yağlı besinleri azaltmaya bakınyagli sac bakimi nasil yapilir

 

Saç toniği kullanmak büyük fayda sağlar

Yağ oranı yüksek saçların bu olumsuz durumunu azaltmak amacıyla tercih edilen saç toniği, saç görünümünde de daha farklı bir görüntünün ortaya çıkmasına katkı verecektir.

Saçlara daha az dokunmak

Gündelik hayatta sık sık saçıyla oynayan kişilerin saçlarının daha fazla yağlandığı bilinmektedir. Bu sebeple gün içinde sık sık elinizi saçınıza götürüyorsanız bu durumu biraz azaltmanız saçlarınızın daha az yağlanmasını sağlayacaktır. Böylece ortaya çıkan farkı görmüş olacaksınız.

Durulama işlemini yeterli düzeyde yapmak

Duştan çıktıktan sonra saçlarda kalmış olan şampuan ve saç kreminin artıkları da saçların yağlanmasında oldukça büyük rol oynar. Bu sebeple özellikle duştan sonra saçlarınızı iyi bir şekilde temizlediğinizden ve duruladığınızdan emin olmalısınız. Bu da saçlarınızın yağlanma ihtimalinin büyük oranda azaldığını göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu