Sağlık

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzun sağlıklı olması açısından vitaminlerin gerekli olduğu kadar ve uygun miktarlarda alınması son derece önemli olmaktadır. Vücutta yer alan bütün organların ve sistemlerin düzenli olarak görevlerini yerine getirmesi adına vitaminlerin doğru şekilde alınması gerekir. Söz konusu vitaminler yetersiz kaldığı zamanlarda birçok belirti ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak doğal yöntemlerle alınması mümkün olan vitaminlerin takviyesi adına kesinlikle düzenli olarak uzman doktora danışmak gerekmektedir. Vitamin eksikliğinin yaşandığı durumlarda vücudumuzda ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

Görmede azalma

Görme sorunlarının meydana gelmesi vücudunuzun A vitamini bakımından eksik olduğunu işaret etmektedir. A vitamini standart ve gece görme bakımından yardımcı olan bir vitamindir. A vitamininin eksik olması gözde kseroftalmi yani göz akı ve kormeanın parlaklık özelliğini kaybettikten sonra kuruması gece körlüğüne neden olmasına yol açar.

Sürekli yorgunluk hissi

Sürekli yorgunluk hissi, zihinde bulanıklık ve fiziksel koordinasyonda bozulmaların ortaya çıkması B1 vitamininin yetersiz kalmasından kaynaklanan durumlardır. B1 vitamini genel anlamda beynin enerji üretmesi amacıyla gereken bir vitamin türüdür.

Dil ve deride çatlaklar

Bir takım deri rahatsızlıkları ve sinir sisteminde yaşanan sorunlar B6 vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu durumun özellikle dudak ve dilde çatlama veya egzama gibi bulgular, vücudun yeterli düzeyde B6 vitamini almadığını gösterir. Bu vitamin türünün eksikliği halinde hücrelerin yenilenme oranı azalır, bunun sonucunda da egzama ve iltihaplanma gibi deri hastalıkları meydana gelebilir.

Kansızlık

Kansızlık bazı zamanlarda vitamin eksikliği sebebiyle ortaya çıkan bir durum olabilmektedir. Folik asit B vitamini ailesine mensup olan bir üyedir. Folat veya B9 vitamini şeklinde tabir edilir. B9 vitaminin eksik olması halinde, kansızlık durumu meydana gelebilir. DNA sentezi ve hücre bölünmesinin yapılması noktasında B9 vitamini oldukça önemli bir göreve sahiptir.

Zihinde yorgunluk hissi

Uzun zaman süren zihinde yorgunluk hissi, B12 vitamini eksikliğinin bir habercisi olabilmektedir. B12 vitamin eksikliğinin zihinsel performansa büyük katkısı vardır. Zihinde yorgunluk hissi zaman geçtikçe entelektüel becerilerin de azalmasına sebep olur. Şayet kişi uzun zaman unutkanlık, hafıza kaybı, konsantre olmada zorlanma gibi sorunları yaşıyorsa kesinlikle B12 vitamini yönünden bir doktora başvurması gerekir.

Cilt yüzeyinde kolay şekilde meydana gelen çürük ve morarmalar

Vücut yüzeyinde kolay bir şekilde meydana gelen morluklar veya ciltte kırmızı-mavi renk şeklinde oluşan morluklar ve noktaların ortaya çıkması C vitamininin yeteri kadar alınmadığını işaret edebilir. Bunun sebebi ise C vitamininin eksik olması halinde vücut kolajen yapamayacak duruma gelmesidir. Kolajen üretimi yapılamazsa bunun sonucunda da vücutta farklı dokuların zarar görmesine ve doku tamirinin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

Eklem ağrıları

Vücudumuzda D vitamini eksikliği olması halinde kemik ağrısı, kemik erimesi gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. D vitamininin eksikliği sonucunda meydana gelen kemik ağrıları, bütün vücudun geneline yayılır. Bu ağrılara daha sonra halsizlik de eklenebilir.

Aşırı kanamaların görülmesi

Vücudumuzda ortaya çıkan aşırı kanama durumlarının K vitamini eksikliği sebebiyle görülmesi mümkün olabilmektedir. Regl kanamaları kimi zamanlarda uzun sürer. Ayrıca nedensiz olarak diş eti ve burun kanamalarının meydana gelmesi, idrar veya dışkıda kan olması, K vitamini eksikliğinin en fazla görülen etkileri arasında yer almaktadır. işaret edebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu