Sağlık

Uçuk Nasıl Geçer? Doğal Yollarla Uçuk Nasıl Geçer?

Sık sık karşımıza çıkan sağlık sorunlarından biri olan ve dudak, ağız çevresi, burun ve çenede kendisini gösteren uçuk, can sıkan bir durumdur. Uçuk nedir, uçuk belirtileri nelerdir ve uçuk nasıl tedavi edilir gibi sorular son zamanlarda büyük merakla araştırılan konular arasında yer alıyor. Uçuk rahatsızlığına sebep olan bir virüs vardır ve bu virüse ilişkin tüm bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. Uçuk neredeyse her insanın başına gelmiş olan sağlık sorunlarından biridir. Bir defa bile olsa her insanda ortaya çıkan uçuk, genel olarak sabah uyanıp dudağınızda acılı bir durumla karşılaşma şeklinde görülür. Ayrıca kabarık şekilde de görüldüğünden insanların canını sıkan bir durumdur. Uçuk virüsü dünya genelinde oldukça sık görülmektedir ve en fazla enfeksiyon riski olan virüsler arasında yer almaktadır. Genelde stres, heyecan, travma, yorgunluk, uykusuzluk gibi vücut direncinin düşmesine sebep olan olaylardan dolayı, ayrıca soğuk algınlığı, grip, ateşli rahatsızlıklar, AIDS, kanser, organ nakli gibi bağışıklık sistemine baskı yapan durumlarda kendisini gösterir. En fazla dudak, ağız çevresi, burunda ve çene üzerinde meydana gelir ve genelde 5 ile 7 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Uçuk nedir?

Herpes simpleks virüsü sebebiyle dudakta, ağızda ya da diş etlerinde yaralı şekilde oluşan mikrobik enfeksiyona uçuk adını veririz. Bu durum, genelde dudağın etrafında beliren kümeler şeklinde ortaya çıkan içi sıvı dolu ve ağrıya sebep olan kabarcıklar olmaktadır. Sıklıkla çıkmasa da dil dahil cildin üzerinde de oluşabilir ve söz konusu virüs her zaman vücutta kalır ve gitmez. Herpes simpleks olarak bilinen bu virüs, diğer taraftan da HSV şeklinde de tabir edilir ve iki farklı türü mevcuttur. HSV-1 ve HSV-2 Herpes olarak bilinen bu iki virüs türü, vücutta farklı kısımlarda, en fazla cinsel organlar ya da ağız çevresinde görülebilir. Sık sık dudak ve ağız çevresinde beliren uçuk türü HSV-1 olmaktadır. HSV-2 virüsü ise genelde genital bölgede kendisini gösterir.

Uçuk bulaşır mı?

Herpes simpleks virüsünün insandan insana direkt olarak temas yoluyla bulaşması bulaşıcı mümkündür. Çocuklar genelde HSV-1 virüsünü enfekte olmuş bir yetişkinden temas yoluyla almaktadır. Ardından da bu virüsü hayatlarının geri kalan kısmında da vücutlarında taşımak zorunda kalırlar. HSV-1 virüsü bununla birlikte de oral seks yapmış olan kişilerde de ortaya çıkabilir.

Uçuğun belirtileri nelerdir?

İlk kez uçuk çıkan birinde ağrıların daha şiddetli olduğu görülür. Uçuğun belirtileri arasında dudakta ve dudak çevresindeki deri üzerinde kaşınmalar, yanma, ağrı ve karıncalanma yer almaktadır. Uçuk kabarcığı oluşmadan öncesinde ise boğazda ağrı, ateş ve baş ağrısı meydana gelebilir. İlk defa yaşanan enfeksiyonun ardından yeniden ortaya çıkan uçuk belirtileri genel olarak daha hafif olacaktır ve uçuk tedavisinin ardından iz bırakmaz.

Doğal Yollarla Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak uçuk virüsünün bulaşıcı olduğunu bilmek gerekir ve uçuk olan bir kişiyle temas edilmemelidir. Uçuğun ortadan kalkması adına yapılabilecek bazı yöntemleri sizin için araştırdık ve gelin beraber göz atalım.

Soğuk kompres uygulayın

Soğuk ve nemli bir bezi kullanarak uçuğun çıktığı kısımda oluşan kızarıklık giderilebilir ve kabuklanma ortadan kaldırılır. Ayrıca iyileşmenin hızlanması sağlanabilir. Şayet uçuk mevcutsa ağrının hafifletilmesi amacıyla bu tekniği uygulayabilirsiniz.

Sarımsağın etkisinden faydalanın

Bünyesinde Antiviral özellikler yer alan sarımsak, uçuğun şişkinliğini düşürebilir ve iyileşmesine katkıda bulunur. Bu yöntemi uygulamak amacıyla ezilen bir diş sarımsak, uçuğun yer aldığı bölgeye sürülerek 5 dakika kadar beklenmesi gerekir. Uçuğun ortadan kalktığı güne kadar her gün düzenli olarak uygulanmalıdır.

 

Elma sirkesinin gücünden yararlanın

Uçuğun tedavi edilmesi amacıyla yapılan ve geçmişten günümüze kadar doğal yöntemler arasında yer alan elma sirkesi de uçuk tedavisinde oldukça etkilidir. Elma sirkesinde antibakteriyel, antiseptik ve iyileştirme özellikleri bulunur ve uçuğa sebep olan virüsün ortadan kaldırılmasında büyük katkısı vardır. Uçuğun kurutulmasının ardından virüs öldürülmüş olur. Pamuğu elma sirkesine batırdıktan sonra yaraya sürülmesi gerekir. Sirke 15 dakikalık bir süre boyunca uçukta kalmalı ve uçuk geçene dek bu yöntem her gün düzenli olarak iki defa uygulanması gerekmektedir.

Nane yağından faydalanın

Nane yağı, doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır ve bünyesinde yer alan antiviral bileşenlerden dolayı uçuğun tedavi edilmesinde oldukça etkili olmaktadır. Uçuğun oluşabileceğinin öngörüldüğü zamanlarda bir veya iki damla kadar nane yağını kulak çubuğu üzerine damlattıktan sonra söz konusu yere uygulamak gerekir.

Bal ve sirke karışımı uygulayın

Antiviral özelliklere sahip olan bal ve sirkenin de uçuk tedavisinde önemli bir yeri vardır. Günde bir yemek kaşığı kadar balı alarak bir miktar sirke ile karıştırdıktan sonra macun şekline getirip virüslü olan yere sürün. Bal ve sirke ikilisinin uçuk tedavisinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir ve iyileşme süresini hızlandırmaktadır.

Aloe vera bitkisinin etkisi

Cilde büyük faydası bulunan ve birçok bileşenin yer aldığı aloe vera bitkisinin de uçuğu tedavi etmede etkili olduğu tespit edilmiştir. Aloe vera kısa zaman içerisinde uçuğu kurutmaya katkı sağlar. 1 çay kaşığı kadar aloe vera bitkisi içeren jeli uçuğun üstüne masaj şeklinde uygulamak gerekir ve uçuğun ortadan kalmasına dek her gün düzenli bu yöntemi yenileyin.

Meyan kökünün faydasını görün

Meyan kökü yine uçuğa karşı büyük mücadele veren ürünlerden bir tanesidir. Meyan kökünde yer alan gliserizin adlı asit, büyümüş ve gelişmiş olan virüslerin durdurulmasını sağlar ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. Meyan kökü tozunu bir miktar suya ilave edin ve bir süre karıştırıp bu karışımı macun şekline getirin. Daha sonra da bu karışımı doğrudan yaranın üzerine uygulayın.

Sütün büyük yararı vardır

Bazı zamanlarda yara için derman bilinmeyen bir yöntem olabilir ve çok yakında bulunan bir ürün olabilmektedir. Uçuk tedavisinde süt kullanmak uçuğun etkisini bastıran yöntemlerden bir tanesidir. Bir parça pamuk alarak sütün içerisine batırıp ardından da birkaç dakika yaraya bastırın. Yıkamak için bir süre bekleyin. Daha sonra bir süre uyguladıktan sonra yıkayın.

Çay çiçeği yağı kullanın

Çay çiçeği yağı, bitkisel yağlarda olduğu gibi oldukça faydalıdır. Antibakteriyel özelliklere sahip olmasından dolayı iyileştirme etkisi vardır. Çay çiçeği yağını düzenli olarak kullanmak uçuk virüsünün etkisini bastırabilmektedir. Günlük olarak bir ya da iki kez uçuk üzerine sürülecek olan çay çiçeği yağı ile kısa zaman içerisinde uçuğu kurutmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu