Sağlık

Sivilce (Akne) neden oluşur – Nasıl Geçer ?

Gençlik yıllarında benimde korkulu rüyam haline gelen ve yaklaşık 2 – 3 sene yaşadığım sivilceli günler aslında hayatımda şimdi birer anıdan ibaret ve bu yazıyı okuyan arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum, hayatımızın bir kesiminde bazıları için 1 – 2 sivilce’den ibaret iken bazılarımızda ise yüzümüzde oluşan ve hem bizleri rahatsız eden hemde çevremizde bulunan insanlarında rahatsız olduğu düşüncesine kapılmamızı sağlayan bir durumdur. Bu durumu yaşamış biri olarak tekrarlamak istiyorum aşağıda yer alan önlemleri almanız sivilce nasıl geçer ? sorusuna çözüm olabilir fakat sizler dilerseniz sağlık kuruluşunda uzman cildiye doktoruna görünebilir ve sizden isteyeceği tahliller sonucu tedavi amaçlı ilaçlar yazarak bu süreci atlatmanıza yardımcı olabilir.

Sivilce Oluşumunu Nasıl Engellenir ?

Çok sık karşılaşılan cilt hastalıklarından birisi olan sivilce (akne vulgaris), genel olarak ergenlik çağında başlar ve önceden önlem alınmadığı takdirde yüzde tedavisi olmayan izler bırakır. Deride bulunan yağ oranının yüksek olduğu yerlerinde meydana gelir  ve deride kırmızı sivilce, kist, siyah nokta şeklinde ortaya çıkmaya başlar. Genellikle ergenlik çağında yer alan 12-18 yaş arasında ortaya çıkıyor olsa da , hem kadında hem erkekte, her yaşta görülen bir hastalık olarak ortaya çıkıyor. Genel olarak toplumumuzun yüzde 80 gibi bir oranda sıklıkla görülen bir durumdur. Ergenlik döneminde vücutta yer alan yağ oranı ciddi bir artış gösterir. Bu durum sonun da ise yağ kendisini dışarıya atmak için sivilce durumumu ortaya çıkarır. Sonuçta cildin üzerinde oluşan iltihap ve  kızarma meydana gelir ve cildin üzerinde bazen ciddi izler bırakır. Yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz gibi birçok bölgede görülen bu durum sadece yüzde olmaz. Özellikle yüzde meydana gelen sivilce durumlarının hem doğal hem de ilaç kullanılarak tedavi edilmemesi ilerde çok ciddi izlerin oluşmasına kadar gider. Bir ömür boyu bu izler ile yaşamak zorunda kalmak istemiyorsanız erken tedaviye başlayın. Bu durum ciddiye alınmaz ise fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve ferdin moralinin sürekli bozuk olmasına sebep olur. 5 kolay yöntem ile sivilce oluşumunu engelleyerek doğal, güzel ve iz oluşmamış bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Cilt Temizliği Son Derece Önemli

Vücudumuz üzerinde oluşan sivilcelerin en kolay oluştuğu durum kirli bir cilde sahip olmaktır. Oluşan ölü hücreler yağ oranının artmasına sebep olur ve iltihap oluşur. Bu da kısa sürede sivilcelerin vücudun çeşitli yerlerinde oluşmasına sebebiyet verir. Bu sebeple sabah ve akşam mutlaka ölü hücrelerden arınmak gerekir. Özellikle zararı olmayan asit içeren ürünleri kullanmak ölü hücrelerin temizlenmesine ciddi katkı sağlar. Ayrıca en önemli sorun olan yüzdeki sivilceleri tonik yardımıyla temizleyebilirsiniz. Böylece fazla yağın ciltten atımı sağlanır ve sivilce oluşumu engellenir.

 

Nemlendirme

Birçok kişi yağlı bir cildin neden neme ihtiyaç duyduğunu düşünebilir. Özellikle gece vücut dinlenirken hücreler yenilenme özelliğine sahip olduğundan gece uyumadan yüz hatlarına nemlendirici krem sürmek ölü hücrelerin yenilenmesi sağlar. Böylece sivilce oluşumu yine engellenmiş olur.

 

Güneş Kremi

Sürekli olarak güneş ışınlarına malum olanlar için güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Ama eğer kapalı ortamda bulunuyor iseniz bu durum sizin için pek önemli olmaz. Güneş ışınları yine sivilce oluşumuna sebep olur. Özellik gündüz nemli yerlerde bulunmak yağ oranının artmasına neden olur. Bu da kısa sürede sivilce oluşumunu tetikler. Bu durumdan korunmak için mutlaka güneş kremi kullanın.

 

Makyaj Ürünleri

Günümüzde bayanların sürekli makyaj yapmak için birçok ürüne gereksinim duyduğunu görüyoruz. Ama doğru malzeme seçimi önemlidir. İçerisinde yine asit bulunan fakat zararı olmayan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. BB krem gibi zararsız asit içeren ürünler sivilcelerin oluşumunu engeller. Gözeneklerin hava almasını engelleyen ürünleri kullanmayın. Her makyaj malzemesi yararlı değildir ve bunu yarar sağlayacak ürünleri tercih ederek sivilceleri yenebilirsiniz.

 

Temiz Giyinmek

Özellikle spor sonrasında vücut çok fazla ter arar ve kirlenir. Bu durumu yenmek için spordan sonra hemen üzerinize temiz giysiler giyin. Terli cilt fazla yağ üretir ve sivilce yapar. Bu durumu yaşamamak adına temiz giyinmek gerekir. Ayrıca günlük duş almak özellikle yaz aylarında önemlidir. Duştan sonra temizlenen cildin üzerine temiz kıyafet giymek yine sivilce oluşmasına engel olur. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu