Sağlık

Saç beyazlaması neden olur?

Saçlara renk verme görevini melanin olarak bilinen pigment yerine getirir ve melanin, saç köklerinde yer alan melanosit olarak tabir edilen hücrelerde üretimi yapılır. Söz konusu hücrelerin ölmesi ya da melanin üretiminin aksaması halinde saçların rengi değişir ve beyaz renge bürünür. Saçlarda erken yaşta beyazlama meydana gelmesinin nedenleri arasında bahsi geçen hücrelerin görevlerini yapmasına engel olan pek çok faktörün olduğu bilinmektedir. Saçların beyazlamasında psikolojik sebepler yalnız başına yeterli olmaz. Aynı zamanda demir, bakır ve iyot, diğer taraftan da ferritin, A, B, C, E ve ayrıca da B12 vitaminleri bakımından yetersiz düzeyde beslenme şekli, genetik etkenler, kimyasalların bulunduğu yerlerde fazla kalmak gibi nedenlerin bir araya gelmesiyle beraber saçlara renk kazandıran pigmentlerde azalma görülür ve saçların genç yaşta oldukça fazla oranda beyazlamasına sebep olur. Saçlarda melanin azalması, genel olarak 30’lu yaşların ardından normal olarak meydana gelir.

Tiroit bezlerinin çok ya da yetersiz düzeyde aktif olması gibi etmenler, bir takım otoimmün rahatsızlıklar, diğer taraftan da halkın dilinde kansızlık şeklinde tabir edilen anemi gibi tıbbi nedenlerinde saçlarda hızlı şekilde beyazlama ortaya çıkarması mümkün olabilmektedir. Genç yaşlarda saçların hiç beklenmeyen anda beyazlamasının tıbbi bakımdan değerlendirilmesi konusunda dikkatli olmak gerekir. Şayet saçların beyazlamasına sebep olan bir neden tespit edilemezse, genellikle 20’li yaşta meydana gelen saç beyazlaması, genel olarak stres, kalıtım, sigara ve yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkar. Saç beyazlamasına engel olmak amacıyla ilk olarak stresi hayatımızdan çıkarmak ve strese sebep olan etmenleri en aza indirmek tavsiye edilir. Saça renk kazandıran melanin maddesinin üretilmesine destek olmak amacıyla da çinko ve demir yönünden zengin besinleri tüketmek gerekir.sac beyazlamasi neden olur

Beyazlayan saç yeniden eski durumuna döner mi?

Yapılan bir çalışmada, saç beyazlamasının nedeni şayet bir tiroid sorunu ise hormon tedavisinin ardından tekrar pigmentasyon ortaya çıkabilir. Saçlarda stresten ve sigaradan kaynaklı olarak beyazlama meydana gelirse sigarayı ve stresi en aza indirdikten sonra pigmentasyonun geri döndüğüne dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Saçların gri renge gelmesi veya  beyazlaşması genetik nedenlere ya da doğal yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkarsa, saçın sahip olduğu doğal rengini tekrardan eski haline geri getirmenin imkanı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu