Sağlık

Mide Ekşimesi Nedir? 4 Adımda Öğren ve Çözüm Bul

Mide Ekşimesi

Mide Ekşimesi Nedir?

Mide ekşimesi, halk dilinde oldukça sık meydana gelen, göğüs ve göğüs kafesinin arka kısmında hissedilen yanma türünde bir ağrı olmaktadır. İngilizce manası, kalp yanması anlamını taşıyan heartburn şeklinde tabir edilen bu ağrılar, göğüs kısmında hissedilmesinden dolayı da kalp ağrıları ile karışabilir.

Yemeğin ardından, uyurken ya da gün içinde herhangi bir zaman diliminde görülen mide ekşimesi, bireye rahatsızlık hissi yapar. Günlük hayatta aniden ortaya çıkan mide ekşimesi problemi, oldukça sık görülerek günlük yaşamın büyük oranda olumsuz etkilenmesine yol açmaz. Reçeteli ya da reçetesiz şekilde satışı yapılan mide koruyuculardan yararlanarak bu ağrılar kısa zamanda ortadan kaldırılabilir.

Ancak mide ekşimesi çok fazla görüldüğü zaman ve devamlı olarak ilaç kullanmayı gerektirdiğinde bu durumun altında bir mide rahatsızlığının olma ihtimali oldukça yüksektir. Devamlı şekilde mide ekşimesi problemi olanlar kesinlikle bir hekime danışarak bu problemin sebebine ilişkin gereken tanı testlerini yaptırmalı ve tedavi için planlama yapılmalıdır.

Mide Ekşimesi Nedir

Mide Ekşimesi Belirtileri Nelerdir?

Mide ekşimesi, sık sık meydana gelen bir sağlık problemi olmaktadır ve belirtileri de net olarak kendisini gösterir. En fazla oluşan mide ekşimesi belirtileri şu şekildedir:

-Göğüs ağrısı ve yanma hissi

-Ağza asitli ve acı tatlı mide sıvısı gelmesi

-Ağrıların uzanma ya da eğilme ile beraber daha da artması

-Yemekten sonra mide ve yemek borusu kısmında yanma hissi

-Geceleri artış gösteren mide ağrıları

Saydığımız belirtiler mide ekşimesi ile beraber birçok mide rahatsızlığının sonucunda ortaya çıkan belirtiler olmaktadır. Bu durumda da önemli olan şeylerden biri de doktora ne zaman gidilmesi gerektiği konusudur.

Göğüs bölgesinde şiddetli ağrı ve baskılar hissedildiği zaman, bu durumlara kol ve çene ağrıları da eşlik ediyorsa, nefes almada zorluk oluyorsa, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bunların haricinde mide ekşimesi problemi hafta içinde ikiden çok meydana geliyorsa, yutmada zorluk, kalıcı mide bulantısı ve kusma problemi varsa, reçetesiz mide koruyucular kullanılmasına rağmen ağrı geçmiyorsa, iştah kaybı ve yemek yeme zorluğuna bağlı kilo kaybı görülüyorsa bir sağlık randevusu aldıktan sonra doktor muayenesi yapılmalıdır.

Erkeklerde Mide Yanması

Mide Ekşimesi Nedenleri Nelerdir?

Mide ekşimesine neden olabilecek pek çok olay bulunmaktadır. Mide ekşimesi meydana getiren olaylar şu şekildedir:

-Acı ve baharat içeren yiyecekler

-Soğan, sarımsak gibi besin türleri

-Asidikte yönünden yüksek olan domates, ketçap gibi besin türleri

-Yüksek yağ içeriği olan besinler

-Turunçgiller

-Çikolata

-Alkol, gaz, asit ve kafein bulunduran içecek türleri

-Büyük hacimli besinlerden meydana öğünler

-Yüksek sıcaklıkta olan ve çok soğuk olan besin türleri

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine evde doğal yöntemler ile çare bulmak mümkündür. Ancak bu durum sürekli tekrar ediyorsa doktorunuza danışmanız en doğru seçim olacaktır. Ayrıca bu doğal yöntemleri doktorunuzdan bilgi almadan kesinlikle kullanmayın. Mide ekşimesine iyi gelen doğal yöntemler şu şekildedir:

Maden suyu

İlk önce bilinmesi gereken şey soda ile maden suyunun ayrı ürünler olmasıdır. Mide ekşimesini azaltmak amacıyla soda yerine maden suyu tüketmek daha doğru olacaktır. Bu karbonat özü içeren faydalı içeceğin, ne zamanlarda içilmesi gerektiği konusunda da dikkat etmek gerekir. Yemek yenildiği sıralarda değil de yemek yedikten sonra yaklaşık olarak yirmi dakika geçtikten sonra içilmesi tavsiye edilmektedir.

Süt

Süt oldukça yararlı bir besin türüdür. Özellikle mide ekşimesine karşı oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca mide sağlığının korunmasında da büyük bir faydası vardır. Mide ekşimesi görüldüğü zamanlarda bir bardak süt içmek mideye iyi gelecektir.

Muz

Muz, yüksek miktarda potasyum içeren bir besindir. Potasyum, mide sorunlarının minimum düzeye inmesine büyük katkı sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu