Sağlık

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Bulantı İçin Ne Yapılır ?

Mide Bulantısı ,Günümüzde birçok kişinin şikâyet ettiği sağlık problemlerinden biri de mide bulantısı olmaktadır. Onlarca nedene bağlı olarak ortaya çıkan mide bulantısı sorunu kimi zaman sorun teşkil etmeyecek nedenlerle belirir. Kimi zaman ise ciddi manada dikkate alınması ve bir an önce doktora görünmenin gerektiği hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Mide bulantısı en çok sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıksa da bazen diğer organlardan da kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Özellikle mide bulantısı ile beraber baş dönmesi de olabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekime görünmek gerekir. Sorunun ne olduğunu öğrenmek açısından bu durum yabana atılmamalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunu var ise ileriki zamanlarda erken teşhis imkânı kalmayacak ve kötü hastalıklara yakalanma riski ortaya çıkacaktır.

Mide bulantımızı bazen yediğimiz yiyecekler sebebi ile bazense bir hastalığın belirtisi olarak görmekte her zaman için fayda var. Mide bulantısı nedenleri de genellikle aşağıda paylaştığımız sebepler yer alırken Bayanlarda ise gebelik durumu kaynaklı bir olay olarak görmek (heyecan yapmadan ) bir test alıp test yapmak ve en sağlıklısı kan ve idrar tahlili ile en yakın sağlık kuruluşundan teyid etmek daha mantıklı olacaktır.

 

Mide Bulantısı Neden Olur ? Mide Ağrısı

Gün içerisinde tüketilen besinlerden kaynaklı sebepler

Alkol ve nikotin içeren ürünlerin fazla tüketilmesi

Kafein tarzı içeceklerin haddinden daha fazla olarak içilmesi

Doktor tavsiyesi olmayan ilaçları tüketme veya fazla sayıda tüketme

Mide rahatsızlığı olan Gastrit

Mide de oluşan Ülser

Apandisit rahatsızlığı

 

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer

Günlük hayatta bir takım mide bulantısı olabilir. Fakat bu durum artık normal olmaktan çıkmış ise acilen uzman bir hekime görünmek yararlı olacaktır. Özellikle bozuk gıda tüketimi yapıldıysa veya mide ile ilgili bir sorun var ise bu durum ciddi manada dikkate alınmalı ve derhal hastaneye gidilmelidir. Mide bulantısı her zaman için geçici olmayabilir. Özellikle migren hastası olanların mide bulantısı ile beraber baş ağrısına da maruz kaldıkları görülür. Migren hastaları bu durumu sık sık yaşarlar. Fakat migren teşhisi konulmamış ise doktora giderek nedenini öğrenmek gerekir. Mide bulantısına iyi gelen Çoğu kimseler tarafından merak edilir. Bizde sizler için iyi gelecek şeyleri sıraladık.

 

Zencefil

Yazımızda da belirtildiği gibi özellikle sindirim sistemi kaynaklı ortaya çıkan mide bulantısı için zencefil gerçekten yararlı bir bitkidir. Zencefil kısa sürede mide bulantısını geçirme özelliğine sahiptir. Sindirim sisteminin düzenini sağlar ve kısa süre içerisinde mide bulantısı ortadan kalkar. Kuru ve toz şeklinde zencefil tercih edilerek aynı zamanda mide ağrısından da kurtulmak mümkündür.

 

 

Papatya ve Rezene Çayı

Bu iki çay da mide bulantısı rahatsızlığında oldukça etkilidir. İçerisine yapay tatlandırıcı yerine bir miktar bal konularak içilmesi mide bulantısına çözüm olabilir. Bu ürünler tamamen doğal ürünlerdir ve kısa sürede mide bulantısını sorununu çözer.

 

Nane ve Limon Çayı

Çay şeklinde tüketimi yapılabilir. Fakat bu çay türü herkeste aynı tepkiyi vermez. Bu sebeple dikkatli olmak gerekir. Limonu dilin haline getirerek nane ile kaynatmak ve hafif soğuması sağlandıktan sonra tüketimi yapılabilir.

 

Temiz Havada Derin Nefes Almak

Gün boyunca çeşitli hava koşullarına maruz kalıyoruz. Bu da bizde mide bulantısı yapan durumlardan biridir. Bu sorunu halletmek için temiz havaya sahip bir yerde düzenli olarak derin nefes almak ve vermek mide bulantısı sorunu için etkili bir yöntemdir. Bu sorun en çok fazla miktarda alkol alan ve haddinden fazla yemek yiyenlerde beliren bir sorundur. Temiz hava bu sorunları çözmeye yardımcı olur.

 

 

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Mide bulantısı kadar bazı durumlarda Mide Ağrısı’da karşılaşılan durumlar arasında yerini almaktadır. Bu durumlarda ise mide ağrımızı hafifletmek için yine sizlere kendi denediğim ve faydalı olan yöntemlerden bahsedeceğim. Öncelikle belirtmekte fayda var aşağıda yer alan yoğurt ve patates karışımı tarifim her zaman tercih ettiğim yöntemdir. Fakat evinizde veya en yakın şartlarda kolay olan şartları değerlendirebilirsiniz. 

 

Elma sirkesi ;

Elma sirkesi özellikle kabızlık , yağlı sindirimi zor besinlerin sindirimi konusunda yardımcı olduğu gibi mide ağrılarında da başarılı bir önlem olarak görülmektedir. Genellikle bir bardak su içerisinde 2 – 3 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırıp içtiğim zaman hem midemde bulunan şişlik ve ağrıyı hafifletip bir süre sonunda ağrı kayboluyor. Fakat belirtmekte fayda var elma sirkesinin organik olmasına ve bir günde bu karışımdan en fazla 3 bardak içebileceğinizi unutmayın. Gastrit rahatsızlığı olan kişiler ve ekşi yiyecekler midenize dokunuyorsa elma sirkesi size fayda sağlamayacaktır. 

 

Patates ;

Kabuklu bir şekilde güzelce haşlanmış olan patates yine mide ağrısına iyi gelen aşağıda belirttiğim tercih sebebim olan yoğurt ile birlikte aç karnına tüketilmesi durumunda oldukça faydalı bir şekilde mide ağrınızı dindirmeye yarayacaktır. 

 

Yoğurt:

Özellikle imkanınız varsa doğal yoğurt (Evde yapılan ev yoğurdu da olabilir) mide dostu bir besindir. Yoğurt probiyotik etkisi sebebi ile mide ağrısını geçirme konusunda başarılıdır. Mümkünse günde 1 öğünde 1 kase yoğurt tüketilmesi mide ağrısı durumunu ortadan kaldırabilir. 

 

Ayrıca kendi denediğim bir yöntemide sizlerle paylaşmak istiyorum Mide ağrısı şikayeti olan arkadaşlarımız için Aç karnına haşlanmış patates ve yoğurt yemelerininde mide ağrısına faydası olacağını düşünüyorum. Burada paylaştığım yöntem tedavi yöntemi olmayıp sadece kısa süreli bir çözüm önerisidir. Sağlığınız her zaman önemli olup lütfen en yakın sağlık kuruluşuna başvurup ilgili bölümde bulunan doktor ile gerekli durumlarda ilaç tedavisi veya doktorun tavsiyesi ile çözüm sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu