Sağlık

Maydanoz Kürü ile Maydanoz Suyu Faydaları

Maydanoz Suyu Adet Söktürürmü, Maydanoz İle Regl Söktürücü Tarifi

Bilimsel anlamda adına baktığımız zaman Petroselinum crispum olarak karşısımıza çıkan maydanoz, bitkiler içerisinde adet söktürme gibi bir özelliğe sahip olan ve bu özelliği ile meşhur olan aynı zamanda da rahmi uyararak, kan akışının sağlanmasında etkisi olan bir bitkidir. Adet dönemi zamanlarının bitmesinin ardından, adet kanının düzenli bir şekilde gelmemesinin sebepleri arasında yetersiz beslenme durumu, türlü hastalıklar, ilaçların yaratmış olduğu yan etkiler, stresli zamanlar, uyku eksikliği artışı, obezite gibi pek çok neden yer alır. Kadınların karşılaşmış oldukları dertlere derman bulunması için, tarihin büyük bir bölümünde bir takım bitkilerin adet söktürücü özelliklerinin olduğu ve bunların derelere derman oldukları tespit edilmiş ve kullanılmışlardır. Bu bitkiler arasında ise en meşhur olanı da maydanoz olarak bilinmektedir.

Maydanoz suyu faydaları

Normal günlerde yetecek kadar tüketilen maydanoz hiç bir yan etkiyi içerisinde barındırmaz iken, maydanoz bitkisinin kaynar sıcaklıktaki suya atılarak haşlanmasından sonra soğutulması ile oluşturulan maydanoz suyunu içen kadınlarda rahmin kasılması sonucunda adet kanının gelmesi tetiklenir hale gelir. Maydanoz bitkisi bu özelliği ile ortaya çıkan düşüğe sebep olabileceği tahmin edildiğinde hamile kadınlara maydanoz suyu içmek önerilmeyen bir durumdur.

Maydanoz limon kürü

Maydanoz bitkisinin adet söktürücü özelliğinin aktif olarak işe yaramasında 2 uçucu yağ olma özelliğini barındıran apiol ve myristicinden olmasına bağlıdır. Bilim adamları maydanozda yer alan bu yağların miktarlarının maydanozun tabii olduğu türe göre değişebildiğini dile getiriyor. Örnek vermek gerekirse Alman maydanozlarının yağ oranları % 60 ve 80 oranında apiol barındırırken, Fransızlara ait maydanoz türündeki yağı ise az apiol ile % 50-60 miktarında myristicin barındırır. Maydanozda bulunan iki diğer bileşenler, 6 “-acetylation ve petroside, soya fasulyesi benzer östrojenik etkileri içerir.

Maydanoz bitkisinin içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve C vitaminin katkısı ile rahmi serviks üreme bölgesine uyarı gönderiyor. Bu olay sonucunda ise serviks üzerinde rahatlatma gibi bir etkiyi meydana getirdikten sonra geniş bir duruma gelmesini sağlarken, genişleyen serviksten adet kanı kolay bir şekilde dışarı çıkış yapmaktadır.

Maydanoz suyu ile adet söktürücü nasıl hazırlanır ?

1 demet kadar maydanozu güzel bir şekilde yıkayın.

5 su bardağı kadar suyu tencerenin içerisine koyarak kaynatın ve ocaktan alın.

İçerisine maydanoz bitkisini atarak 30 dakika süre ile bekletin.

Son olarak ise bu ürünü süzerek gün içerisinde zaman zaman bu suyu içip bitirin.

Gelelim sizlere limon suyu ile yapılan ve düzenli olarak zayıflamak isteyenlerin tercih edebileceği ve idrar söktürücü özelliği sayesinde 1 bardak suyla karıştırıp içildiğinde maydanoz suyunun faydaları özellikle kilo vermenin yanı sıra damar sağlığı içinde tercih ediliyor. Bildiğim kadarı ile kalp sağlığına ve sindirim sistemini güçlendirdiği daha öncede paylaştığım üzere idrar yolu enfeksiyonunu da çözmeye yardımcı olur.

Peki maydanoz kürü nasıl yapılır ?

Yarım deste maydanoz ve 1 adet limonu bir bardak su ile blender yardımı ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışım sayesinde c vitamini etkisinin kaybolmaması adına hemen tüketmelisiniz. Özellikle bu kürü maksimum 15 gün kullanıp en az 10 gün boşluk bıraktıktan sonra tekrar yapabilirsiniz. Şahsen ayda 15 gün değilde 10 gün kullanıp 10 gün boşluk bırakıp tekrar 10 gün yapabilirsiniz.

Maydanoz suyunun içinde neler var peki ?

A vitamini

C Vitamini

Folat

Demir

Bakır

Potasyum

Magnezyum

Lif

Kalsiyum

Manganez

Fosfor

Çinko

Bu karışım sayesinde bağışıklık sistemindeki ihtiyaç olan takviye güç sayesinde oldukça faydalı bir kür olacaktır.

Maydanoz kürünün faydaları nelerdir ?

• Yаşlаnmа kаrşıtı olаrаk bilinir, pаrlаk ve genç bir cilt görünüm sunаr.

• Vücuttаki yаğlаrı yаkıp zаyıflаtır.

• Önemli bir аfrodizyаk etki sunаr.

• Demir eksikliğine iyi gelir.

• Grip ve nezleden korur.

• Kаndаki oksijen orаnını аrttırаrаk böbrekleri, kаrаciğeri ve idrаr yollаrını temizler.

• İdrаr söktürücü ve ödem аttırıcıdır.

• Kronik prostаt hаstаlаrınа iyi gelir.

• Adet kаnаmаlаrını kolаylаştırаrаk аdet аğrılаrını hаfifletir.

• Metаbolizmаyı hızlаndırаrаk kilo verme süreçlerine destek olur.

• Kаrаciğer yаğlаnmаsı problemlerini tedаvi eder.

• Sivilce ve sivilce izlerini giderir.

• Ciltte fаrklı nedenlerle meydаnа gelen cilt lekelerini geçirir.

• Kаn dolаşımını hızlаndırаrаk çok dаhа sаğlıklı bir cilde sаhip olunmаsını sаğlаr.

• Yаşlаnmаyı geciktirir ve kırışıklıklаrı giderir.

Yasin Öztürk

27 Yaşında olan Editörümüz özellikle boş vakitlerinde güzel sözler ve şifalı bitkiler üzerine yazılar yazmaktadır. Aynı zamanda kendisi bitkisel ürünler satışı yapan bir firmada 3 yıldır çalışmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu