Sağlık

Lassa Virüsü Nedir ?

Nijerya’da ortaya çıkan ve bugüne kadar 41 kişi Lassa virüsü nedeniyle yaşamlarını kaybetti. Nijerya’da hayvanlar üzerinden insanlara geçebilen Lassa virüsü sebebiyle acil durum ilan edildi. Lassa Virüsü, Batı Afrika bölgesinde görülmekte ve öldürücü riski olan bir hastalıktır. Nijerya’da 1969 senesinde hastanede görevli olan iki hemşirenin ölümü dünya tarafından fark edilmiştir. İki hemşirenin yaşamlarını kaybettikleri şehrin adı ise Lassa’dır. Bu virüs adını görüldüğü ilk şehirden almaktadır.

Nijerya, Gine, Liberya ve Sierra Leone ülkelerinde bu virüs yaygın olarak görülmektedir. Batı Afrika içerisinde bir yılda 100 bin ile 300 bin arasında virüsten etkilenirken, neredeyse 5 bin kişide Lassa virüsünden hayatını kaybetmektedir.

Lassa virüsü hayvanlardan kaynaklı ve kemirgenler tarafından da taşınmaktadır. Kemirgen hayvanlar insan yaşamına oldukça yakın olması açısından insanlara gıda solunumu veya yutma gibi yollar ile bulaşabilmektedir. Lassa virüsü, 5-21 günlük kuluçka dönemine sahiptir. Virüs belirtileri ise başlangıç olarak ateş, halsizlik ve baş ağrısı olarak görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu