Sağlık

Kuru Öksürük Nedir?

Kuru Öksürük Nedir?

Kuru öksürük ortaya çıktığında balgam görülmez ve boğazda gıcık hissi oluşur. Kuru öksürük, nezle ve grip ile beraber oluşabilir, farenjit, astım ve geniz akıntısı veya reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz ve akciğerde sıvı birikmesi gibi konularda da kendisini gösterebilir. Ancak ateş, mide bulantısı, yorgunluk hissi ile beraber görüldüğünde ciddi rahatsızlıklarının semptomları da olabilmektedir. Uzun zaman boyunca dinmeyen kuru öksürük, boğazın tahriş olmasına ve akciğer ağrısına sebebiyet verebilir. Şiddetli görülen kuru öksürük, insanların krize girmesiyle beraber aralıklarla baş ağrısına, baş dönmesine ve hatta bayılma gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Şiddetli kuru öksürük, kasların yorulmasına neden olduğundan dolayı idrar kaçırma, göğüs kafesi ağrılarına ve fıtıklarına sebebiyet verebilir.

Kuru öksürüğün sebepleri nelerdir?

Uzun süre geçmeyen kuru öksürük günlük hayatın kabusa dönmesine de sebep olabilmektedir. Kuru öksürüğe neden olan durumlar arasında astım, alerji ve reflü yer almaktadır. Astım, bronşlarda iltihaplanma meydana gelmesidir. Genelde nefes almada güçlük, göğüs hırıltısı ve kuru öksürük ile kendisini gösterir. Alerji, kuru öksürüğün meydana gelmesinde en fazla etkili olan sebeptir. Reflü, midede yer alan asidin yemek borusuna kaçmasına sebebiyet veren ve genelde yemeğin ardından ya da sabahları kuru öksürük oluşmasına olanak verir. Bu durumlara ilave olarak, sinüzit sebebiyle genizde akıntı olması da kuru öksürüğün nedenlerinden olmaktadır.

Kuru öksürüğe karşı neler yapılmalı?

-Tedavi öncesinde kuru öksürüğe sebep olan durumlar ortaya çıkarılmalıdır.

-Kuru havalı yerlerde fazla durmamak gerekir.

-Günlük ihtiyaç duyulan oranda su içilmelidir.

-Günlük olarak 3 kez sade su ile 1 dakika kadar gargara uygulanmalıdır.

-Ilık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.

-Sigara içmemek ve sigara içilen yerlerden uzak durmak gerekir.

-Kuru öksürük oluşturacak kokulardan uzak durmak gerekmektedir.

Kuru öksürük nasıl geçer? Evde kuru öksürük tedavisi nasıl yapılır?

Kuru öksürüğün ortadan kaybolması amacıyla evde doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir;

-Alerji nedeniyle kuru öksürük varsa nevresimlerin haftalık olarak 60 derecelik sıcaklıkta yıkanması gerekir. Anti alerjik özelliğe sahip yastıklar ve yastık kılıfları, çarşaf, yorgan, nevresim ve yataklar tercih edilmelidir.

-Uykuya geçmeden öncesinde ılık süte tarçın ekleyerek içilmesi de büyük fayda sağlar.

-Taze şekilde sıkılan ananas suyu içilmelidir.

-Elma tüketmek sağlık ve güzellik adına oldukça yararlı bir durumdur. 1 litre kadar suya ilave edilen dilimlenmiş 1 tane elma ve elma kabuğunu kaynatmak ve ardından içmek yine öksürüğe iyi gelmektedir.

-Badem yardımıyla kuru öksürüğü ortadan kaldırmak mümkündür. 6 tane bademi 1 gece boyunca suyun içinde beklettikten sonra kabuklarını soyulmalıdır. Daha sonra bu bademleri yiyerek öksürüğün hafiflemesi sağlanabilmektedir.

Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer?

Bebeklerde kuru öksürük varsa ve uzun süre devam ediyorsa, ilaç kullanımı yapmak da istenmiyorsa evde basit bir şekilde hazırlanabilen doğal yöntemler sayesinde kuru öksürüğe karşı mücadeleyi kazanabilirsiniz. Doktorlar, 6 aydan küçük bebeklerde görülen kuru öksürük ve diğer öksürük türleri için bitkisel teknikleri tavsiye etmezler. Bu sebeple de anlatacağımız çözümleri yapmadan öncesinde kesinlikle doktorunuzdan bilgi almayı unutmayın.

Bebeklerde kuru öksürüğü geçirecek doğal tarifler

1 bardak kadar suya yarım tatlı kaşığı meyan kökü tozu ilave ederek 2-3 dakika boyunca kaynatın. Belli sıklıkla bir çay kaşığı kadar bebeğinize verin. Farklı bir tarif daha var. 1 bardak kadar sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ilave ederek güzelce karıştırın. Daha sonra 10 dakika boyunca oda sıcaklığı seviyesinde bekleterek içerisine yarım tatlı kaşığı kadar bal ekleyerek biberonun içerisine doldurun. Ancak, doktorlar 1 yaşına girmemiş küçük bebeklerin bal yemesini önermemektedir. Lütfen doktorunuza danışmadan bu yöntemi uygulamayın. Bunlara ilave olarak 1 bardak kadar sütün içerisine yarım tatlı kaşığı zerdeçal ekleyerek, 2-3 dakika boyunca kaynamaya bırakın. Daha sonra içerisine yarım tatlı kaşığı kadar esmer şeker ilave edin. Normal sıcaklık düzeyine gelen sütün aralıklarla bebeğe içirilmesi önerilmektedir. Yine söylemekte fayda var. Bahsettiğimiz yöntemleri doktorunuza danışmadan lütfen bebeğinize vermeyin.

Kuru öksürük hangi hastalığın belirtisidir?

Üç haftalık süreden daha fazla devam eden kuru öksürüğün kronik şekilde olduğu bilinmektedir. Ancak, bazı doktorlar da kuru öksürüğün 8 haftadan daha çok sürdüğü durumlarda kronik kuru öksürük şeklinde olduğunu söylemektedirler. Kuru öksürüğe maruz kalan insanlarda tüberküloz yani verem, amfizem, pnömoni yani zatürre ya da akciğer kanserinin işareti olabilmektedir.  Söz konusu hastalıklardan bir tanesinin olduğunu bilmek amacıyla aşırı terleme, ateş, nefes almada güçlük, sürekli halsizlik, nefes darlığı ve ani kilo kaybı gibi farklı bulgular da olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu