Sağlık

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanması, erken dönemlerde tespit edilemezse daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olan, ciddi boyutlara ulaşan bir hastalıktır. Karaciğer hücrelerinin üzerinde toplanan fazla yağlardan dolayı bu rahatsızlık oluşur ve tedavi edilmezse karaciğer yetmezliğine kadar gidebilir. Her insanın karaciğerlerinde yağ bulunur. Ancak bu yağ miktarı %5 ile %10 arasında olması, kişide karaciğer yağlanmasının olduğunu gösteriyor. Şayet karaciğer yağlanması belirtileri varsa hiç beklemeden bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekmektedir. Karaciğer yağlanmasının belirtileri şu şekildedir:

-Midede rahatsızlık hissi

-Halsizlik

-İştah kaybı

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer hücreleri üzerinde yağ toplanmasına sebebiyet verebilecek birden çok durum vardır. Karaciğer yağlanmasına sebep olan durumlar şu şekildedir:

-İşlenmiş karbonhidrat içeren ürünlerin haddinden fazla tüketilmesi

-Şeker ve yağ yönünden aşırı bir beslenme şekli

-Protein yetersizliği

-Haddinden fazla A vitamini alımı

-Alkol tüketimi

-İnsülin direnci

-Fazla kilolar ve obezite

-Şok diyetlerin sonucunda aniden çok fazla kilo kaybı

-Yüksek tansiyon

-Hareketsiz yaşam

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanmasını engellemek amacıyla ve bu hastalığın hafiflemesini sağlamak maksadıyla doğal malzemeleri kullanarak tedavi olabilirsiniz. Ancak yine de doktorunuza danışmadan bu yöntemleri uygulamamak son derece önemlidir. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen doğal yöntemler şu şekildedir:

Limon

Limon, karaciğerin glutatyon olarak bilinen enzimleri üretmesi için katkıda bulunan bir antioksidan olma özelliğine sahip C vitamini yönünden zengin bir üründür. Bahsi geçen glutatyon toksinleri etkisiz duruma getirdiğinden dolayı limon da karaciğerin onarılmasını sağlar. Bu sebeple de bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkıp birkaç hafta süresince bu karışımı günlük 2-3 defa tüketmek karaciğer yağlanmasına karşı mücadele verir.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, karaciğer ve etrafında toplanan yağların ortadan kalkmasını sağlayan ve karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan doğal bir üründür. Tek yapılması gereken şey bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı kadar doğal elma sirkesi ilave etmek ve bu karışımı yemekten önce, günlük 2 içmektir. İsteyen içerisine bir çay kaşığı kadar bal da ilave edebilir. Bu yöntemin faydalı olması amacıyla 1-2 ay kadar düzenli şekilde içmek gerekir.

Zerdeçal

Antioksidan özelliği ile bilinen zerdeçal, vücuttaki yağların sindirilmesine büyük yardım sağlar. Böylece karaciğerde yağ toplanmasına mani olur. 1 çay kaşığı kadar zerdeçal tozunu bir bardak suyun içine ilave ederek kaynattıktan sonra bu karışımı birkaç hafta süresince günlük iki defa içebilirsiniz.

Karahindiba

Karaciğerde toplanan yağın detoksifikasyonuna destek veren karahindiba da karaciğer sağlığının korunmasında oldukça etkili bir bitki türüdür. Bir fincan sıcak suyun içine aktarlarda satılan kurutulmuş hindibadan 1 tatlı kaşığı kadar ilave edin ve 5-10 dakika demlenmesi için beklettikten sonra içini. Bu bitki çayı birkaç hafta süresince her gün içilmelidir. Fakat burada altının çizilmesi gereken bir konu vardır. Bu da hamile veya diyabet hastalarının karahindibadan uzak durması gerektiğidir.

Yeşil çay

Yeşil çay, karaciğerde depolanan yağ oranını etkisiz hale getirmesinden dolayı ve karaciğerin görevini yerine getirmesini güçlendirmesi sebebiyle karaciğer yağlanmasına karşı çok yararlı bir üründür. Her gün düzenli şekilde içilecek olan 2-3 bardak kadar yeşil çay, alkole bağlı bulunmayan karaciğer yağlanmalarına iyi gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu