Sağlık

Kabızlık Nedir? Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık, yaşamımızda sık sık ortaya çıkan sindirim sisteminde yaşanan bir sağlık sorunudur. Günlük hayatta yaşanan stres, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme gibi sebepler kabızlığın meydana gelmesinde önemli faktörler olmaktadır. Kabızlık bir hastalık türü olarak değerlendirilmez. Fakat farklı bir sebepten dolayı veya bir hastalığa bağlı olarak oluşmaktadır. Çoğu insan genel olarak kabızlığı umursamaz, ancak kabızlık yaşam kalitesinin düşmesinde büyük bir rol oynar. Tıbbi tabiri konstipasyon olarak bilinmektedir. Kabızlık, bağırsakta yaşanan hareketlerin yavaşlamasının sonucunda kendisini gösterir ve dışkının sert hale gelmesi olayıdır. Dışkıda meydana gelen sertlikten dolayı da dışkılama zor hale gelir. Besin tüketimi yapılırken sindirim sisteminde normal olduğu halinden daha yavaş hareketler sergilenmesi, bağırsaklarda daha çok sıvının emilmesine yol açar. Sonuçta ise dışkıda kuru ve sert bir durum ortaya çıkar. Normal şartlarda bir insanın haftalık olarak minimum 3 kez büyük abdeste girmesi gerekmektedir. Dışkı yapma süresi insanların metabolizma hızı göz önüne alınarak farklı olabilmektedir. Bazı insanlarda günlük olarak 3 kez büyük abdest olayı yaşanırken, bazı insanlarda ise bu durum haftalık olarak 3 kez olabilir. Söz konusu iki durumda da tamamıyla her şey normal görülebilir.

Kabızlık neden olur?

Kabızlığa sebep olan etmenler çoğu kez net şekilde bulunamaz. Kabızlığa sebep olan etmenler arasında yeterli sıvı almamak, lifli gıdalar tüketerek fakir diyetler ve hareketsiz günlük hayat yer almaktadır. Ayrıca kabızlığa sebep olan diğer etmenler şu şekildedir;

-Bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına sebebiyet veren farklı metabolik ve sindirim sistemi rahatsızlıkları

-Crohn ve divertikülit benzeri iltihabın da beraber görüldüğü bağırsak rahatsızlıkları

-Bağırsakların bünyesinde tıkanıklık meydana getiren polipler veya kitlesel etmenler

-Hormonal dengede farklılaşma

-Bazı ilaçlar

-Hamilelik döneminde kabızlık normalde olduğundan daha fazla kendisini göstermektedir. Bu durumun sebebi ise gebelik zamanında salgılanan hormonların gösterdiği etkidir. Bununla birlikte hamileliğin son zamanlarında büyüme gösteren rahmin bağırsağın rektum diye tabir edilen son bölümüne baskı uygulaması da yine bir kabızlık sebebi olmaktadır.

Kabızlık ile beraber görülen belirtiler

Kabızlık meydana geldiğinde aynı zamanda farklı belirtilerinde olduğu görülmektedir. En fazla ortaya çıkan belirtiler arasında dışkıda sertleşme, dışkılama zorlanma, karında ağrı, iştah kaybı, karın bölgesinde şişme, dışkı içerisinde kan ve yorgunluk yer almaktadır. Ayrıca kronik kabızlığa maruz kalan kişilerde hemoroit veya basur olarak bilinen hastalıkta kendisini gösterebilir. Basur, makatın etrafında yer alan damarlarda genişlemenin görülmesidir. Bu hastalıkta anüsün etrafında kaşınma, şişlik ve ağrı ortaya çıkar.

Kabızlık tanısı nasıl konulur?

Kabızlık sorunu sebebiyle herhangi bir sağlık kuruluşuna gidildiği zaman ilk önce doktor sizlere bir takım sorular soracaktır. Söz konusu sorulara göre aldığı cevaplardan hareket ederek var olan bulgular arasında minimum üç tanesi sizde varsa kabızlık tanısı konulur. Kabızlığın ortaya çıkmasına sebep olan durumun tespit edilmesi amacıyla dışkı incelemesi ve kan testleri uygulanır. İleri tanı için gerek görüldüğü zamanlarda kolonoskopi diye tabir edilen ve uç kısmında kamera yer alan kanül sayesinde kalın bağırsakların incelenmesi gerekmektedir. Kolonoskopi uygulaması için uygun olunmazsa ultrason ve röntgen çekimi yapılabilir. Bahsi geçen kabızlık belirtileri şu şekildedir;

-Haftalık olarak 3 kereden daha az büyük abdeste çıkmak

-Yumuşak dışkılama yapmak amacıyla laksatif diye tabir edilen kabızlık ilacının kullanılmasına gerek duymak

-Bütün dışkılama işlemlerinde minimum %25’inde güçlük yaşamak

-Dışkılamada %25 oranından daha çoğunda bağırsağın içinin tümüyle boşalmaması

-Dışkılamada minimum %25 oranında sert dışkının görülmesi

-Dışkılama yaparken %25 oranından daha çoğunda makatta gerginlik hissedilmesi

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer?

Kabızlık tedavisinde başarılı olmak amacıyla ilk olarak kabızlığa neden olan yiyecekler tespit edilmeli ve bu yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Kabızlığı tedavi etmede büyük yararı olan armut, kayısı, erik gibi meyveler, düzenli olarak tüketilmelidir. Beyaz ekmeğin yerine tam tahıl içeren ekmekleri tercih etmek ve bol bol su takviye edilmelidir. Bebeklerde meydana gelen kabızlık probleminin çözümünde ise karın bölgelerine bebek yağı kullanarak düzenli şekilde masaj yapmak, farklı egzersizler yardımıyla onları rahatlatmak oldukça yararlıdır. Ek gıda takviyesi yapılan bebeklere posalı meyve püreleri verilebilir ve çorbalarına zeytinyağı karışımı yapılabilir. Yaşları bebeklerden büyük olan çocuklar için kabızlık sorunu ortaya çıkarsa yine onlara da posalı meyve ve sebze vererek  iyileşmeleri sağlanabilir. Ilık bitki çaylarının içerisine bal ekleyerek içmek ve kuru erik ile kayısının kaynatıldıktan sonra meydana gelen suyu içmek kabızlığa iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır. 1 yaşından küçük olan bebekler için bal ölümcül olabilir. Kabızlığın tedavi edilmesinde büyük etkisi olan besinler arasında kabuklu elma, ıspanak, lahana, incir, pırasa, zeytinyağı, üzüm, brokoli, keten tohumu ve yulaf ezmesi yer almaktadır.

Kabızlık tedavisi nasıl yapılır?

Kabızlık tedavisi yapmak için ilk olarak bu durma sebep olan etmeni bulmak gerekir. Sebep tespit edildikten sonra önce kabızlığa sebep olan durumun tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak genellikle kabızlığa sebep olan durum net olarak tespit edilemez. Kabızlığın tedavisini yapmak amacıyla beslenme ve hayat tarzını değiştirmek gerekir ve bununla birlikte de bazı ilaçları kullanmak gerekecektir. Şiddetli kabızlık görülüyorsa sodyum fosfat, magnezyum tuzları ve laktuloz gibi bileşenleri içeren ilaçlar tedavinin bir parçası olacaktır. Lavman ve fitil diğer tedavi yöntemlerindendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu