Sağlık

Grip Nedir? Grip Nasıl Geçer? Gribe Ne İyi Gelir?

Grip, influenza diye bilinen virüsün sebep olduğu, 39 derecelik ateşin görüldüğü, şiddetli kas ve eklem ağrılarının hissedildiği, yorgunluk, halsizlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi semptomlar meydana getiren mevsimsel bir hastalık türüdür. Grip, özellikle kış aylarında 6-8 haftalık süre boyunca etkisini göstermektedir. Etken influenza virüsünün farklı tipleri vardır ve bu tipler A, B, ve C tipleridir. C tipi virüs insanlarda hastalık meydana getirmez. İnfluenza A, tipi virüs daha hafif şekilde kendisini gösterir. Tip B virüsünde ise daha fazla çocukların etkilendiği bilinir. Gribe sebep olan virüs bazı senelerde büyük salgınlara sebep olabilmektedir. Bu hastalığın bulaşmasının farklı yolları vardır. Hasta kişiler, solunum salgıları yoluyla sağlam insanlara bu virüsleri bulaştırabilmektedir. Söz konusu hastalığın kuluçka süresi 1 ile 3 gün arasında olmaktadır. Grip hastaları hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasından bir gün öncesinde hastalığı bulaştırmaya başlamış olur ve bu bulaşıcılık süresi 5 gün boyunca sürer. Bu hastalık çocuklarda 10 gün daha fazla uzayabilir.

Grip belirtileri nelerdir?

-Ateş 38 ile 39 dereceye yükselir

-Baş ağrıları

-Genel vücut ağrıları

-2 ile 3 hafta devam eden yorgunluk hissi

-Burunda tıkanmalar

-Boğaz ağrıları

-Sık sık öksürme

Grip tanısı nasıl konur?

Grip hastalığının olduğunu gösteren belirtiler genellikle soğuk algınlığı belirtilerine benzer. Grip hastalığı net olarak hastalığın ilk 3 günlük süresinde burundan alınan bir sürüntü sayesinde tespit edilir.

Grip tedavisi nasıl yapılır?

Grip tedavisi yapılırken en fazla tercih edilen ilaç türleri antiviral ilaçlar ve aşılar olmaktadır. Grip virüsünün her sene antijenik değişime uğradığı bilinmektedir. Bu sebeple de grip aşılarının her sene bir önceki seneye göre en fazla ortaya çıkan grip virüslerine göre üretildiği bilinmektedir. Grip aşısının Eylül ile Kasım aylarında uygulandığı görülmektedir. Aşı sayesinde hastalığın ağır olarak seyretmesi ve komplikasyonların oluşması engellenir. Grip aşısının koruma oranı % 70-90 arasında olmaktadır. İlk olarak aşı olması gereken insan grubu şu şekildedir;

-65 yaşın üzerindeki olan insanlar

-Yaşlı bakım evlerinde kalan insanlar

-Astım hastalığına maruz kalmış çocuklar ve yetişkin insanlar

-Kalp akciğer hastalığı bulunan insanlar

-Şeker hastalığı, böbrek hastalığı ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar

-Uzun süre devam eden aspirin tedavisi olan insanlar

-Grip hastalığının en fazla görüldüğü zamanlarda hamileliğin ikinci ya da üçüncü ayı içerisinde olacak kadınlar, sağlık çalışanları, yaşlı merkezlerinde çalışan insanlar

-AIDS virüsüne maruz kalmış insanlar öncelikli olarak grip aşısı olması gerekenlerdir. Emziren annelerde grip aşısı olabilir. Grip aşısı başka aşılar ile beraber uygulanabilmektedir. Küçük çocuklar için ilk uygulamada 1 ay ara ile iki yarım doz şeklinde uygulanır.

Aşı yapılmaması gereken risk grupları:

-Altı ayını doldurmamış küçük bebekler

-Yumurtaya alerjisi bulunanlar

-Yüksek ateş derecesine sahip kişiler

-Daha önceki grip aşısı yapıldığında alerjik reaksiyona maruz kalanlar

Grip ilaçları

Grip tedavisi yapılırken tavsiye edilen antiviral ilaçlar bulunmaktadır. Bahsi geçen ilaçlar hastalığın belirtilerinin başlamasının ardından ilk 48 saatlik sürede kullanıldığı zaman etkili olacaktır. Grip olan her insanın antiviral ilaç kullanması gerekmez. Söz konusu ilaçlar genellikle risk barındıran gruplar için uygundur. Grip tedavisi yapılırken ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler sık sık kullanılan ilaç türleri arasında yer almaktadır. Tedavi esnasında aspirin hiç bir şekilde tercih edilmemelidir. Bol bol sıvı tüketmek ve yatak istirahati yapmak son derece önemlidir. Taze meyveleri ve sebzeleri bol bol tüketmek gerekir. Ellerin her temastan önce ve sonra sık sık yıkanması gereklidir. Grip hastalığının hasta kişinin çevresine bulaşmasını engellemek amacıyla maske kullanmakta oldukça etkili olacaktır.

Gribe iyi gelen besinler nelerdir?

Grip hastalığına düzenli beslenerek karşı savaş açmak mümkündür. Bağışıklık sistemini güçlendirmek gribin etkisinin çabuk kırılmasına sebep olmaktadır. Gribe iyi gelen besinler arasında tavuk çorbası, paça çorbası, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil, ekinezya, kuşburnu, adaçayı, kekik çayı, okaliptus çayı, bal, soğan ve sarımsak gibi sağlık açısından büyük yararı olan ürünler yer almaktadır.

Gripten nasıl korunabiliriz?

Gribin en fazla görüldüğü ve salgın şeklinde meydana geldiği mevsimlerde kalabalık yerlerden uzak durulmalı, maske kullanılmalı, eller sık sık yıkanmalı, sağlıklı besinler tercih edilmeli, yorgun ve uykusuz kalınmamalı ve bol bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Hasta çocuklar kreş ya da okullara gitmemelidir ve hastalığın daha fazla yayılması engellenmelidir. Kış aylarında öpüşme ve tokalaşma gibi durumlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Aşı olmak grip hastalığından korunma konusunda en fazla etkisi olan yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu