Sağlık

Eşkışkın Nedir Bu Işkın Otu Faydaları ve Zararları ?

Bugün tesadüf eseri öğrendiğim tuhaf görünümlü bir bitki olan Eşkışkın benim öğrendiğim adı ise Işkın otu özellikle Anadolu bölgemizde bilinen ve faydalarını öğrenince sizinde şaşıracağınız bu otu birlikte öğrenelim. Bakalım sizlerde benim kadar şaşıracakmısınız ?

 

Öncelikle çok terimsel yazılar yazmak istemiyorum çünkü bu bitki Polygonaceae denen bir familyanın üyesi olmak ile beraber Dünyada 50 adet kadar cinse sahip 1120 türü bulmak mümkün. Bahsettiğim 50 cinsten 1 taneside ülkemizde bulunuyor ve Rheum ribes türü doğal olarak yetişmektedir. Eşkışkın bölgeden bölgeden bölgeye farklı isimlerle anılıyor. Mesela bir bölgede ışkın , eşkin , uşgun olarak bilinirken başka bir bölgede ise revas , revaz , ribes veya rimbez gibi isimler veriliyor. Benim anladığım kadarı ile söyleyen kişinin şivesine göre mesela ben ışkın derken eşkin gibi söyleyince otomatik olarak eşkin olarak anlamak mümkün neyse bu kısımıda hemen es geçelim ve Eşkışkın nedir kısmını öğrendiğimize göre bu bitkinin fayda ve zararları kısmına geçelim.

 

Eşkışkın Otu Hakkında Kısa Bilgiler ;

Ortalama 1000 metre ile 4000 metre arası rakımda rastlanmakta olan bu bitki genellikle çakıl ve kayalık olan yamaçlarda yetişmekte olup içinde bulunduğumuz nisan ayı itibari ile mevsimi başlayıp haziran bazen nadirde olsa temmuz başına kadar yetişmektedir. Bu bitkide %90 lık kısım su olması sebebi ile Ham lif ve C vitaminin yanı sıra demir ve çinko bakımından da faydalı olduğunu söylüyor bu konuda bilgi aldığımız kişiler. Tadı hafif ekşimsi olmakla birlikte buruk bir ekşiliğe sahiptir. Genellikle gövde kısmı soyulup çiğ olarak yenilmekte olan bu ışkın otu bazı bölgelerde ise yemeklerde kullanılmaktadır.

 

Faydaları Kısmına Gelelim ;

 

Işkın otunun Toprak üstü kısımları iştah açıcı ve ishal ve kusma gibi durumlara karşı faydalı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Kolesterol ve şekeri düşürdüğüne dair etkileride söylenmektedir. Kökleri kaynatılıp çay olarak içildiği gibi dilerseniz temizleyip soyduktan sonra kurutup toz olarakta kullanmakta fayda var. Bazı bölgelerde şeker hastaları için tercih edilen bir bitkidir.

 

Sarılığa karşı faydaları olduğu söylenmekte olup henüz kanıtlanmış olmasa da kanser türlerine karşı etkisinin olabileceğinide söylüyorlar. Eşkışkın otu ayrıca hayvanlarında şifa bulması için tedavisel amaçlı kullanılmaktadır.

 

Zararları Kısmı Dikkatsiz kullanıldığı zaman ;

Az kullanıldığında kabız yaparken biraz fazlada kullanırsanız ishal yapabilir bu kısımda dikkatli kullanmakta fayda var. Peki bu fazla kullanıldığı zaman bağırsaklara zararı varmı diye soracak arkadaşlarımız için hayır bağırsaklara herhangi bir tahriş ve benzeri zararı yoktur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu