Sağlık

Entübe Hasta Nedir ? Entübe Ne Anlama Geliyor ?

Ülke Gündemi Şuan Koronavirüs ve Corona Salgını doğal olarak bir çok terim merak ediliyor. Entübe nedir ve Entübe Hasta Ne anlama geliyor sizler için uzman bir doktor arkaşımızdan öğrendik.

 

Entübe yani Entübasyon , solunum yolu veya solunumun güvenliğinin bozulması yada riskli bir durum oluşması durumunda hava yolunun korunması amacı ile devamlı havalandırma sağlanması ve gerekli durumlarda ilaç verilmesi için , suni solunuma geçmek için laringoskopi adı verilen yada özel aparatlar yardımı ile solunum yoluna (trakea) ağız veya burun yardımı ile özel bir tüp yerleştirme işlemine denir.

 

Kısaca özetlemek gerekirse , solunum yetmezliği rahatlızlığı olan hastaların solunum cihazına bağlanması için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin adına ise tıb dilinde entübasyon denir.

 

Entübe Edilen Hasta İyileşir mi tekrar sağlığına kavuşur mu ? 

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen Koronavirüs vakalarıyla daha da sık duyulmaya başlanan bir terim olması sebebi ile yazımızdasınız demektir. Bu işlemler ile alakalı olarak siz değerli okurlarımızı yanıltmak adına yalnış bilgi vermemek için çok ayrıntıya girmeden yazımızı sonlandırıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu