Sağlık

Emziren Anne Diyeti Nedir?

Emziren anne diyeti, doğumun hemen sonrasında alınmış olan kiloların anneler tarafından ortaya çıkan şişkinlik durumundan kurtulmak amacıyla yapmış oldukları bir diyet türüdür. Bu diyette anne kilo verirken aynı zamanda da sağlıklı beslenip sütünün artmasına yardımcı olur. Doğumdan dolayı oluşan kilolar bazı zamanlarda kalıcı olarak görülebilir. Bu durumda 6 ile 12 kilo arasında olmaktadır. Fakat bu durum imkansız değildir. Bunun sebebi ise kalıcı doğum kilolarının nadir olarak insanlarsa görülmesidir. Burada annelere düşen ilk olarak, bebeğin en güzel biçimde beslenmesini sağlamak ve bununla beraber de kendi sağlığına dikkat etmelidir. Ardından ise kilo vermek yine sağlıklı şekilde beslenme ile mümkün hale gelecektir. Doğumdan sonra 4 haftalık süreç içerisine emzirme diyeti yapılması pek tavsiye edilmez. Bahsi geçen dönemde doktor kontrolünde olunacağı için, doktorunuza bu durumu rahat şekilde sorabilirsiniz. İlk 4 hafta geçtikten sonra ise tekrardan bu konuyu doktorunuza sorarak, emziren anne diyeti adı verilen diyeti yapmaya başlayabilirsiniz. Gerekli özen gösterilmezse doktorunuzun size tavsiye etmediği bir diyeti yapmanın sağlık açısından ciddi şekilde olumsuz etkileri olabilir. Bu durumu göz önüne alarak doktorunuza kesinlikle danışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Emziren Anne Diyeti Süt Artırma

Emziren anneler, genel anlamda günlük olarak 7 çay bardağı süt salgılamaktadır ve bu durumda 7 çay bardağı kadar sütün ortaya çıkması adına harcanan 500 ile 700 arası kalori manasına gelir. Diğer taraftan bebek süt emerken, annenin harcadığı kalori, orta derecelik olan bir saatlik egzersize denk gelmektedir. Doğumun ardından geçen ilk 4 aylık süreçte, anne 1 kilo kadar kilo kaybı yaşayabilir. Bununla birlikte çok kilo almış olan bir annenin aylık olarak 2 kilo vermesi de normal bir durumdur. Ancak aylık olarak 2 kilodan fazla veren annenin vücudunun depolarından enerji harcadığı bilinir. Bu olayda annenin sağlıksız şekilde hayatına devam etmesine sebep olmaktadır. Genel anlamda da beslenme konusunda yetersiz kalan annelerin bu duruma maruz kaldığı görülür. Emziren anneler, emzirmeyen annelere nazaran 500 kaloriye dek daha fazla enerji ihtiyacı duyar. Bu konu göz önüne alındığı zaman hazırlanmış olan bir diyet listesiyle, annenin de sağlıklı olarak hayatına devam etmesi mümkün hale gelir.

Emziren Anne Diyeti

Anne ve bebek için ihtiyaç duyulan genel besin öğeleri göz önüne alınarak hazırlanmış olan örnek bir diyet listesi aşağıdaki gibidir;

Kahvaltı

1 su bardağı süt

1 dilim peynir

5 adet zeytin

1 adet haşlanmış veya pişirilmiş yumurta

Ara öğün

Birkaç tane kuru kayısı veya incir atılarak hazırlanmış bir kase yoğurt veya bir elma

Öğle

1 tabak etli sebze yemeği veya baklagiller

Ceviz, badem kuru besinlerle hazırlanabilen bir kase yoğurt

Yeşil salata

Haşlanmış makarna

Ara öğün

Bir tabak yoğurtlu kereviz salatası

Akşam

1 porsiyon ızgara, haşlama veya fırında kırmızı et veya tavuk

Yeşil salata

Ara öğün

Yarım muz veya elma, armut veya bir bardak süt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu