Sağlık

Elma Sirkesi ile Zayıflama Mümkün mü ?

Elma Sirkesi Zayıflatır mı ?

İnsanlık tarihi boyunca keşfedildiği günden beridir birçok hastalık ve tedavi için kullanılan elma sirkesi, insanların fazla kilo problemlerinden kurtulmak içinde doğal bir ilaç görevi görmektedir. Adını dilimizden düşürmediğimiz elma sirkesi, zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği besin türlerinden biridir. Sağlık açısından birçok probleme çözüm olması elma sirkesinin ne kadar önemli bir besin olduğunu gösteriyor. Özellikle sindirim sistemine yardımcı olması, ateşi olanlara ateş düşmesini sağlaması, kan dolaşımının düzenli hale gelmesi ve cildin güzel görünmesine etki etmesi gibi birçok yararı var. Elma suyunun işlenmesi ile sirke haline getirilen elma sirkesi, tamamıyla doğal bir üründür. Hazır alınması yerine evde kendi sirkenizi yapmanız daha faydalı olacaktır. Zayıflama konusunda bu ürünü kullananların aç karnı ile içtiklerinde tok hissine kapıldıkları konusunu açığa çıkarıyor. Böylece kişi yemek yeme ve abur cubur tüketme durumundan vazgeçiyor. Sağlıksız beslenmenin önüne geçerek kilo vermeye de yardımcı oluyor.

 

Asitli Olması Yağı Engelliyor

İnsanların kilo almasında en büyük etkenlerden biri de yağ oluşumudur. Yağın düzensiz şekilde çoğalıp toplanması sonucu aşırı kilo almaya başlayanlar elma sirkesi içerek yağların erimesini engelleyebilir. Aç olarak içilmesi sonucunda metabolizma hızlanıp fazla yağın oluşumunu engeller ve toksinler vücuttan dışarıya atılır. Elma sirkesi, kolayca yapılabilen bir üründür. Hazır alınan ürünlerde çeşitli katkı maddeleri yer aldığı için pek önerilmez.

 

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilmelidir ?

Elma sirkesini dozunu çok yüksek tutmadan içmek herhangi bir zarar vermez. Fazla kilolarını var ise elma sirkesini belirli bir doz ile fazla kullanmadan kilo vermek mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Tamamen doğal bir ürün olarak yapılmış olsa da doktor tavsiyesi olmadan elma sirkesi tüketimi yapılmamalıdır. Özellikle içerisinde asit bulunması mide sorunu yaşayanlara zarar verebilir. Bu sebeple mutlaka sağlık sorunu olanların doktorlarına danışmanı önemli bir konu olmaktadır.

 

Ballı Elma Sirkesi Tarifi

1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi

1 tatlı kaşığı bal

1 bardak ılık su

 

Tarifin Hazırlanışı

İlk olarak ılık suyun bir kabın içine dökülmesi gerekir. Ardından bak suyun içine eklenir ve hemen elma sirkesi de eklenir. Eklenen balın suyun içinde iyice erimesi beklenir. Karıştırıp balı erittikten sonra hazır hale gelir. Sabah kahvaltı yapmadan yirmi dakika kadar önce içebilirsiniz. İsterseniz öğlen yemeğinden önce de bir bardak kadar tüketebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken günlük 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Sağlığa zarar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu