Sağlık

Büyük ve Küçük Kan dolaşımı Nedir ? Merak Ettiniz mi ?

Vücutta Kan Dolaşımı

Vücudun en temel işlevi hiç kuşkusuz ki kan dolaşımıdır. Kan dolaşımında rol oynayan yapı taşları temiz kanın tüm vücutta belirli zamanlarda dolaşmasını sağlar. Kalbin çalışmaması kan dolaşımını tamamen durduran bir faktördür. Bu durumda vücuda oksijen alışverişi de durarak ölümün meydana gelmesine sebep verir. Kan dolaşımının nedeni vücuttaki hücrelere gerekli olan oksijenin ve temiz kanın taşınmasıdır. Böylelikle vücudun içerisinde bulunan atıkların uzaklaşması sağlanır. Vücutta dolaşan kanın iki türlü yolu vardır. Büyük ve küçük kan dolaşımı olarak ikiye ayrılır.

 

1-Küçük Kan Dolaşımı

Küçük kan dolaşımı, vücutta kirlenmiş olan kanın temizlenmesini sağlayan kan dolaşımına verilen isimdir. Bu dolaşımın başladığı nokta sağ karıncık olup, sol kulakçık kısmında sona erer. Akciğerde bulunan atardamar ile sağ karıncık kısmında başlayan kirli kan buradan taşınır ve akciğere doğru yol alır. Akciğerde biriken kirli kan buradan da toplardamar ile sol kulakçık kısmına aktarılır. Akciğerde hava ile temizlenen kan tekrar kalp ile vücuda dağılır. Yani kısaca vücutta bulunan karbondioksit dışarı atılır ve yerine temiz oksijen alımı yapılır. Vücudun sağ kısmı küçük kan dolaşımı için atanmış birer görevi olan organlarla çevrilidir.

 

2-Büyük Kan Dolaşımı

Büyük kan dolaşımı, akciğerde temizlenmiş olan kanın vücuda dağılması sağlanır ve vücutta bulunan kirli kanların kalbe gelmesi sağlanır. Büyük kan dolaşımı esnasında sol karıncık kısmında bulunan temiz kanın aort ve diğer bütün atardamarlar ile bütün iç organlara ve dokulara dağıtılması sağlanır. Bu işlem sırasında ise kılcal damarlardan gelen oksijen, karbondioksit ile yer değiştirir. Bu esnada birikmiş olan karbondioksit ve kirli kan kalbe gelir ve sağ kulakçıkta birikir. Kalbin sol tarafı bu işten sorumlu olarak çalışır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu