Sağlık

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ? Boğazımız Neden Ağrır

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı özellikle havanın soğuk olduğu zamanlarda beliren sağlık sorunlarından biridir. Birçok boğaz ağrısı sıcak ortamlarda bulunarak geçer. Fakat boğaz ağrısının tehlikeli olduğu durumlarda vardır. Özellikle uzun süre devam eden boğaz ağrısı çok can sıkan bir durumdur. Kişinin günlük hayatını olumsuz derecede etkilemesi bir an önce bu rahatsızlıktan kurtulmak gerektiğini gösterir. Boğaz ağrısı kendini yutkunma da zorlama, ağrı ve boğaz bölgesinde şişlik seklinde gösterir. Çoğu zaman kendi geçiyor olsa da yine de aile hekimi ya da uzman bir hekime görünmek gerekir. Böylece boğaz ağrısının nedenini öğrenmek mümkün olacak ve gerekiyor ise tedavi uygulanacaktır. Eğer şiddetli boğaz ağrısı yok ise evde kendi başınıza da bazı doğal yöntemler ile boğaz ağrısı sorununda kurtulma imkânınız var.

 

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Boğaz ağrısına sebep olan en büyük neden soğuk havalara maruz kalarak boğazın şişmesidir.

Boğaz bölgesinde oluşan enfeksiyonlarda boğaz ağrısına sebep olan nedenler arasındadır.

Zararlı cisim yutmak yine boğaz ağrısına sebep olabilir.

 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çoğu zaman soğuk havaların neden olduğu boğaz ağrısından kurtulmak için öncelikli olarak doktora görünmek önerilir. Fakat ciddi bir boğaz ağrısı yok ise evde kendi imkânlarınız ile boğaz ağrısının verdiği olumsuz durumdan kurtulmak mümkündür. Özellikle boğaz ağrısından önce meydana gelen kaşınma hissi önlem alınması gereken en önemli zamanlama olmaktadır. Bu dönemde önlem alarak boğaz ağrısı oluşmadan tedavi etmek gerekir. Boğaz bölgesinde biriken virüsler boğaz kısmında bir tıkanma meydana gerekir. Bu soğuk ile birleşince boğazda sabit kalan bu virüsleri sıcak ürünler tüketerek boğaz yolunu açmanız mümkün. Sıcak ürünler olarak çorba, çay, kahve ve bitki çayları tüketmek oldukça yararlı doğal bir tedavi yöntemdir. Ayrıca tuzlu su yapmak ve gargara şeklinde içmek yine boğaz ağrısına kısa sürede etki eder.

 

Zencefil

Birçok derde deva olan zencefil ile çay yaparak boğaz ağrısının şiddetinden kurtulmak oldukça kolay. İçerisine bir miktar şeker eklemek yine zencefilin acı tadını hafifletmek için kullanılır.

Bitki Çayları

Piyasada satılan birçok doğal özelliğe sahip bitki çayı vardır. Bu çayları düzenli olarak tüketmek boğaz ağrısının katlanılmaz durumundan kurtulmaya yardımcı olur. Günlük 2 veya 3 defa sıcak bitki çayı içerek kısa sürede boğaz ağrısını ortadan kaldırır.

Su

Vücudumuzun vazgeçilmez ihtiyaçlarının başında gelen su yine boğaz ağrısına da kesin çözüm sağlar. Özellikle ılık biçimde içilen su sayesinde boğazda bulunan virüsleri temizleme de oldukça etkilidir. Bol bol su tüketerek boğaz ağrısı tedavisi yapılabilir.

Nane ve Limon

Nane ve Limon bilindiği üzere birçok derde deva olan ikilidir. Özellikle limonun içinde bulunan C vitamini kış aylarında enfeksiyonlar ile mücadelede en büyük role sahip yiyecektir. Bol miktarda C vitamini alarak vücudu enfeksiyonlardan temizlemek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu