Sağlık

Basur Nedir?

Basur Nedir? Basur Neden Olur? Basura Ne İyi Gelir?

Basur, son derece sık görülen bir rahatsızlık türüdür. Bütün yaş gruplarında meydana gelebilen bir rahatsızlık olan basur, birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Basura sebep olan arasında birçok neden vardır. Basurun aynı zamanda belirtileri de mevcuttur. Son zamanlarda internet üzerinden de en fazla araştırılan rahatsızlıkların içinde basur hastalığı da bulunmaktadır. Basur, tıp dilinde hemoroit şeklinde tabir edilmektedir. Peki, basur neden olur? Basura ne iyi gelir? Basurun azmasına hangi yiyecekler sebep olur? İşte basura ne iyi gelir gibi konuları sizlere derledik.

Basur Neden Olur?

Genellikle kabızlık ortaya çıktığı zaman basur rahatsızlığı kendisini göstermektedir. Oluşan bu duruma kronik kabızlık da sebep olabilmektedir. Uzun zaman boyunca büyük tuvaletini tutmak yine basura sebep olan durumlardan biri olarak dile getirilmiştir. Basur hastalığı sarkma durumuna göre aşamaları olan bir rahatsızlıktır. Tuvalette uzun zaman oturmak yine basurun oluşmasına ortam hazırlamaktadır. Bazı sindirim sistemleri rahatsızlıkları da yine basura neden olabilmektedir. Basur sık sık maruz kalınan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Obezite tarzındaki şişmanlık hastalığı da basurun meydana gelmesinde etkilidir. Obezite hastalığının sonucunda görülen basur, obezitenin tedavisinin ardından basurun belirtilerinde de azalma görülecektir. Obezite fazlalık kiloların rahatsızlığıdır. Fazla kilolar toplardamara baskı yapar. Bu sebeple de basur oluşur. Uzun zaman hareketsiz kalınması basura neden olabilir. Şayet uzun zaman boyunca oturuyorsanız ve hareket gerektirmeden bir iş yerinde çalışıyorsanız basur rahatsızlığın maruz kalabilirsiniz. Bununla birlikte uzun süre hareketsiz kalmamak basurun ortaya çıkmaması yönünden oldukça önemlidir. Ayrıca çok az düzeyde sıvı tüketimi yapıyorsanız bu da basura sebep olabilecek bir durumdur. Bu sebeple sıvı tüketimi konusunda yeterli düzeyde sıvı almak son derece önem arz etmektedir. Baharat düzeyi yüksek ve acı tüketmek de yine basurun sebepleri arasında yer almaktadır. Şayet haddinden çok acı tüketiyorsanız ve baharatlı besinleri yiyorsanız basur görülme ihtimali yüksek olacaktır. Bu nedenle daha az baharat ve daha az acı içeren besinleri tüketmeniz gerekecektir. Fazla kırmızı et tüketmek de basur yapabilir. Kırmızı eti yeteri kadar tüketerek, sebze ağırlıklı beslenmek basur gibi hastalıkların oluşmasına engel olabilir. Hamilelik zamanında da basur görülebilir. Hamilelikte kişinin daha fazla kilo aldığı görüldüğünden daha çok oturma ihtiyacı duyulacaktır. Böylece bu da toplardamarın baskıya maruz kalmasına neden olacaktır. Toplardamara uygulanan fazla baskıdan dolayı da basur  oluşmaktadır.

Basura Ne İyi Gelir?

Basura iyi gelen birçok doğal yöntem vardır. Ancak bu yöntemleri uygulamak isterseniz öncelikle doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Çobançantası Kürü

Çobançantası kürü, basura iyi gelen kürler arasında yer almaktadır. En faydalı bitkisel yöntemlerden olan çobançantası kürü, 4 tatlı kaşığı kadar çobançantası ve 4 bardak su ile beraber bir karışım haline getirilir. Bu karışım sonucunda ortaya oluşan kür ile beraber basur meydana gelen yere sürebilirsiniz. Basur bununla birlikte yavaşlatıyor ve iyi bir bitkisel tedavi uygulanmış olacaktır. Çobançantası kürünü haftalık 3 kez yaparak basurun kısa zamanda geçmesini sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera

Her derdin ilacı olan aloe vera, bununla birlikte basura da iyi gelir. Aloe vera jelini sıktıktan sonra basurlu yere sürmek basura iyi gelir. Böylece basuru kısa zamanda ortadan kaldırabilirsiniz. Gerçekten mucizevi bir bitkisel yöntem olan aloe vera, oldukça yararlı bir bitki türüdür.

Mango Çekirdeği

Mango çekirdeği şeklinde tabir edilen ve en iyi bitkisel yöntemlerden olan bu yöntem, basura oldukça iyi gelmektedir. Şayet basur sorununuz birinci aşamada ise mango çekirdeğini kullanabilirsiniz. Mango çekirdeği, basurun sebebiyet verdiği iltihabı da engeller. Mango çekirdeğini kurutup ardından toz şekline getirin. Bu tozu da basurlu olan yere sürüp rahatlayabilirsiniz.

Muz

Muz yine basur tedavisi yapılırken oldukça faydalı olan doğal yöntemlerden biridir. Muz potasyum yönünden oldukça zengin bir besindir. Bir miktar süt ile beraber karıştırılan muzu püre şekline getirin. Bu yöntemle basurlu yere uygulayabilirsiniz. Muz diğer taraftan basurun sebep olduğu yanma hissini de yok eder.

Basuru Azdıran Yiyecekler

Çikolata

Çikolata, basurun azmasına sebep olan yiyeceklerden biridir. Bu sebeple de mümkün olduğu kadar hemoroit tedavisi boyunca çikolata tüketmemek gerekmektedir.

Beyaz Pirinç

Basurun azmasına etkisi olan ürünlerden biri de beyaz pirinçtir ve hemoroidin daha fazla azmasına neden olacaktır.

Konserve Gıdalar

Konserve gıdalarını tüketmekte yine basurun azmasına sebebiyet vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu