Önericem

Hipokloröz Nedir – Hipokloröz asit Faydaları

Bugün sizlere Hipokloröz hakkında bildiğimiz bilgileri paylaşalım istedik. Öncelikle Hipokloröz asit aslında havuz dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılmaktadır.

HOCI formülüne sahip olan zayıf bir asit olan Hipokloröz genellikle ,Klor, suda hipokloröz asit ve hidroklorik asit oluşturacak şekilde çözünür:
Cl2 + H2O → HOCl + HCl
Mikroorganizmalar üzerine parçalayıcı etkiden sorumludur. Bu nedenle HOCl, aktif klor olarak adlandırılır. Suda iyonizasyona uğrar.
Hipokloröz asit pH 6’nın altında çözünmezken bu değerin üzerinde çözünmeye başlar ve pH 9’un üzerinde ortamda hipoklorid iyonu üstün duruma geçer. Bu nedenle, klorun dezenfekte edici etkisi pH’taki artışla azalır. Hipokloröz asit, hipoklorit iyonundan çok daha fazla bakterisidal etki gücüne sahiptir. Bununla birlikte, az miktarda hipokloröz asit ve çok miktarda hipoklorid iyonu olan sodyum ve kalsiyum hipokloridin alkali solüsyonları bakterisidal etkilidir. Bu, hipoklorid iyonunun da dezenfeksiyona katkısı olan bir faktör olabileceğini gösterir.

 

Hipokloröz Nedir – Hipokloröz asit Faydaları

2 klor ve 2 su molekülünün belirli şartlar altında tepkimeye girmesinden sonra birer birim hipokloröz asit(hocl) ve hidroklorik asit (hcl) oluşur.

 

Kaynak: Wikipedia 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu