ÖnericemMeraklı Kategori

Dünyanın en küçük 8 ülkesi

Dünya üzerinde birçok ülkenin varlığı herkes tarafından bilinen bir şeydir. Her ülke kendisine özgü özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bazı ülkeler çok büyük yerleşim yerlerine sahip iken bazı ülkelerde çok küçük olabilmektedir. Bizde sizler için dünyada var olan en küçük ülkeler hakkında araştırma yaptık. Gelin beraber bir göz atalım.

Grenada

Karayipler’deki tabiriyle baharat şeklinde tabir edilen Grenada, dünyadaki en küçük ülkeler arasında 10. basamakta yer alıyor. 2016 yılının Ocak ayında paylaşılan nüfus sayısı 107 bin civarında olan Grenada, dünyada yer alan en büyük muskat yetiştiricisi ülkedir. Bu bitkiye ait tohumlardan baharat yapılmaktadır.

Maldivler

1192 adadan meydana gelen Maldivler, en fazla balanın yapıldığı ülkeler arasında yer alıyor. 1965 senesinde bağımsızlığını kazanmış olan Maldivler, mükemmel doğasıyla herkesi büyüleyen bir ülkedir.

Saint Kitts ve Nevis 

Adından da anlaşıldığı gibi iki ada ile meydana gelen bu küçük ülke, Doğu Karayipler’de bulunuyor ve nüfus sayısı ise yalnızca 55 bin olarak açıklanmıştır. Ülkedeki ekonomi turizm, tarım ve hafif imalat sanayisinden meydana geliyor.

Liechtenstein

Milli maçlarda da karşımıza çıkan Liechtenstein, genel olarak ilginç özelliklere sahip bir ülkedir. Yüz ölçümü olarak Maldivlere göre 10 kat daha az olan Liechtenstein, Avusturya ile İsviçre ülkelerin ortasında konumlanıyor. Güvenilirliği sebebiyle tanınan Liechtenstein’da en son cinayet 1997 senesinde kayıtlara geçmiştir.

San Marino

San Marino’nun nüfus sayısı oldukça az 32 bin civarındadır. Yüzölçümü göz önüne alındığında nüfus yoğunluğunun bu orana göre yüksek olduğu San Marino, tarihsel yapısıyla da gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Tuvalu

Tuvalu veya eski ismiyle Ellis Adası olarak anılan bu ülke, Avusturalya’nın kuzeydoğusu bölgesinde bulunuyor. Bu ada ülkesinde yalnızca 1 adet hastane yer alıyor.

Nauru

Avustralya’nın doğu kesimlerinde konumlanmış olan Nauru, dünyadaki var olan en küçük ada ülkesi olarak bilinmektedir. Nüfus sayısı 20.200 civarında olan bu ülkede ne yazık ki işsizlik problemi hat safhada bulunuyor. İnsanların sadece yüzde 10’luk kesiminin işi var ve hepsi de hükümete çalışan kişilerden oluşuyor. Bu ada ülkesinde en çok görülen sorunlardan bir tanesi de obezite olarak göze çarpıyor. Erkeklerden yüzde 97’lik kesim, kadınlardan ise yüzde 93’lük kesim obezite hastasıdır.

Monako

Fransa’ya komşu olarak bilinen Monako ülkesinin nüfus sayısı 37 bin 599 olarak açıklanmıştır. Söz konusu ülkeye ait Fransa liginde yer alan meşhur futbol takımı AS Monaco’nun stadyumu ülkedeki nüfusunun yarısı oranında seyirci alabiliyor.

Vatikan

Vatikan, İtalya’nın başkenti olan Roma’da bulunuyor ve Katolik Hıristiyanların dini liderleri olan Papa ve farklı dini simgeleri bünyesinde bulunduruyor. Vatikan’ın nüfus sayısına baktığımızda yalnızca 800 kişi olduğunu ve bunlar arasında yalnızca 450 tanesinin bu ülkenin vatandaşı olduğunu görmek mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu