Meraklı Kategori

Otobiyografi Nedir – Nasıl Yazılır ve Örnekleri

Otobiyografi Nedir ?

Otobiyografi kısa bir şekilde, kişinin kendine ait hayat öyküsünü anlattığı edebiyat türüdür. Otobiyografi yazarının dünyaya geldiği andan başlayıp var olduğu güne kadar olan zaman dilimine kadar yaşadığı olayları, ailesiyle olan bağı, arkadaşları ve kısaca hayat öyküsünü anlatmasına otobiyografi yazarlığı denilir.

Otobiyografinin Özellikleri

Bunun yanı sıra, kişinin başka bir insanın yaşam öyküsünden bahsettiği tür olan biyografiyi, kendinden bahsederek yazması diyebiliriz. yazmasıdır diyebiliriz. Otobiyografiler, ismini bir şekilde duyurmuş olan insanların kendi yaşadıklarını anlamaları için faydası olan eserler olarak tanımlanır. Farz edelim ki; edebiyat, bilim, sanat, spor veya siyaset dallarından ünlü bir birey olsun. Tam da bu birey, kendinin tanınmayan yönlerini de anlatmak, buna değer başarılarını nasıl kazandığını paylaşmak, kısa tabirle de yaşam öyküsünü duyulmayan yönlerini ekleyerek insanlara duyurmak istiyorsa, otobiyografi yazmak onun için bir fırsat olacak ve bu arzusuna kavuşmasını sağlayacaktır.

İlk olarak otobiyografi yazabilmek için iki farklı yol olduğunu belirtmekte fayda var. İlki, insanın kendisi hakkında istediği her şeyi serbest bir şekilde yazabildiği kontrolsüz otobiyografi okurken, ikinci olan ise insanın belirlediği bir konu üzerinde yoğunlaşarak yazmış olduğu kontrollü otobiyografiler olmaktadır.

Otobiyografi Nasıl Yazılır ?

Otobiyografi nasıl yazılır sorusuna ise ilk cevap olarak, bu tür hakkında doğru bir biçimde bilgi verebilmek adına insanın kendisine karşı dürüst olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise insanın kendisinden bahsettiği anda objektif olmasının kolay olmamasıdır. Tam da bu durumu kolay hale getirmek ve okuyucunun karşısında daha inandırıcı bir tavır sergilemek için otobiyografi, resim ve belgeler ile desteklenmesi gerekir.

Otobiyografi Örnekleri

Aşağıda sizlere 3 adet otobiyografi örneği paylaşacağız. Yazıyı da özetlemek istiyorum kişinin öz yaşam öyküsü olan örnek veriyorum ünlü olan bir kişinin hayatından bilinmeyen kısımları olmak üzere, aynı zamanda yazarın kendi yaşam öyküsünü anlattığı vb. durumlarda olabilir. Zaten kişinin kendi hayat hikayesini belli bir yıldan sonra paylaşması Türk edebiyatının belirli dönemlerinde olduğunu da söylemek istiyorum.

 

otobiyografi örnekleri
Otobiyografi örnekleri 1

otobiyografi örnekleri 1

otobiyografi örnekleri 2
Oto Biyografi örnekleri 2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu