Meraklı Kategori

Masal Masal İçinde Kitap Özeti

Ahmet Ümit Masal Kitabı

Artık sizlere bol bol içerikler ve özellikle kendi merak ettiğim veya sizlerinde beğeneceğini düşündüğüm kitap özetlerini paylaşmaya başladım. Bugün ilk kitap özetimiz 1995 yılında yayınlanan öykü kitabı ve Ahmet Ümit tarafından yazılan kitabın özetini paylaşmak istiyorum. Masal Masal içinde isimli kitabın özeti aşağıda sizlerle.

 

Masal Masal İçinde Özet

Ülkelerden birinde halkın çokça sevdiği padişahları vardır. Ancak bu padişah kendisini övmeyi çok fazla sevmektedir ve onunla oldukça eski bir dostluğu olan vezir, onun bu duruşuna çok üzülür ve bu yüzden de ona yapmış olduğu hatayı bırakması amacıyla farklı bir şehirde hayatını sürdürmüş olan Kör Adamın hayat öyküsünü anlatmaya başlar ve bu hikayeye padişah inanmaz. Bu olay üzerine vezir, yanına padişahı da alıp yola koyulurlar.

Bir süre gittikten sonra Kör Adamın yanına yetişirler ve kendisinden padişaha hayat hikayesini anlatmasını talep ederler. Ancak Kör Adam, bulundukları yerden 2 gün süren mesafede hayatını sürdüren kuyumcunun pazarın orta kısmında her pazar günleri buraya gelerek bir altın yumurtayı alıp toz hale getirerek insanların üzerine attığını anlatır, aslında onu sattığını söylemesi gerekir ve söylemez. Bu olaydan sonra da kendilerinden Kuyumcu’nun öyküsünü öğrenerek gelip ona anlatmaları halinde de kendisinin de onlara kendi hikâyesini anlatacağını ifade eder.

Daha sonra tekrar yola çıkarlar ve Kuyumcu’nun yanına varırlar. Ardından ona hikayesini anlatmasını söylerler. Yine farklı bir durumla karşı karşıya kalırlar. Kuyumcu onlara bulundukları yerden 3 gün süreyle uzak olan Demirci’nin hikayesini bilmek istediğini, şayet onun hikâyesini öğrenip gelirlerse ve kendisine anlatırlarsa o da kendi hikayesini anlatacağını dile getirir.

Bu durumu da kabul ederler ve düşerler yola. Yine biraz gittikten sonra Demirci’nin yanına yetişirler. Burada karşılaştıkları durumun ardından ondan hikayesini anlatmasını isterler. Ancak demirci de bulundukları yerden 4 gün kadar uzak mesafede yer alan şehirde bir Müezzin olduğunu ve onun hikâyesini merak ettiğini ve onun niçin ezan okuyamadığını öğrenmek istediğini söyler. Ona giderek hikâyesini öğrendikten sonra kendisine anlatırlarsa kendi hikayesini onlarla paylaşacağını dile getirir.

Padişah ve vezir tekrar yola koyulur ve Müezzinin yanına gelip ona hikâyesini anlatmasını talep ederler. Yine karşılarına daha önce denk geldiği talepten isteyen bir kişi çıkmıştır. Bulundukları bölgeden 5 günlük mesafe kadar uzakta yer alan şehirde bir şapkacının olduğunu ve onun hikâyesini öğrenmek istediğini, yanına giderek hikâyesini öğrenerek kendisine anlatmaları halinde de kendi hikayesini paylaşacağını ifade eder. Padişah ve vezir beraber yine yola koyulmuştur ve şapkacının yanına ulaştıkları zaman ona hikayesini sorarlar.

Şapkacı ise onlara öğrenmiş oldukları bütün hikayeleri geri döndüklerinde anlatmaları konusunda onlardan söz vermelerini talep eder ve kendi hikayesini paylaşacağını söyler. Daha sonra hikayeyi anlatmaya başlamıştır.

Öğrendikleri her hikayeyi geldikleri yollardan dönerek teker teker anlatırlar ve böylece yeni hikayeler öğrenmiş olurlar. Son olarak Köradam’ın da hikayesini öğrenmelerinin ardından Şapkacıya döndüklerinde öğrendikleri hikayeyi ona anlatacağını söyler vezir. Ancak padişah ona gitmesini, bütün ülkeye bir ferman yayınlamasını ve tüm herkesi saraya davet etmesini söylemiştir.

Hikâyesini dinlediği her bir kişi saraya gelir ve padişah yanında bulunan dalkavukları saraydan kovarak onların yerine hikâyesini dinlediği kişileri alır. Sebebi ise onlardan öğrenmesi gereken ve öğrendiklerini devamlı olarak hatırlamak amacıyla yanı başında olmalarını istemesidir. Açgözlülük, paylaşıldı olma, har vurup harman savurmak, sabırsızlık ve kıskançlık gibi duygularım insanlara ne gibi şeyleri kaybettirdiğinin en güzel örnekleri olmuştur bu 5 insan. Bu sebeple de padişah sürekli olarak bu kişilerin yanında olmasını ve kendisine rehber olmasını emretmiştir. Yapılan teklifle bu 5 kişinin de hayat öykülerindeki kâbuslar ortadan kalkacak ve onlar için mükemmel bir olanak olacaktır. Söz konusu günden itibaren ülkedeki yönetim çok daha iyi seviyelere gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu