Faydalı Bilgiler

Kaynakça Nedir Ve Nasıl Yazılır?

Kaynakça Nedir Ve Nasıl Yazılır, Kaynakça, en net tabirle doğru bir bilginin paylaşıldığı bir yerden alınarak bazı platformlarda paylaşılırken bahsi geçen konuya dair yazının nereden alındığını bildiren notlardır. Bir takım yazıları ve bilgileri alarak bir yerde paylaştığımız zaman bu bilgilerin doğru ve güvenilir olduğunu kanıtlamak amacıyla yazının bitiminde kaynakça belirtmek son derece önemlidir. İçeriğin nereden alındığını ve ne denli doğru olduğunu ispat etmek amacıyla kaynakça büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra en fazla kitap ve tezlerde kaynakça kullanılmaktadır. Kaynakçası olmayan tez ve kitapların herhangi bir değeri bulunmaz. Kaynakça kullanımı kadar kaynakçanın doğru şekilde yazılması da önemlidir. Biz de bu yazımızda sizlere kaynakça nedir, kaynakça nasıl yazılır gibi soruların cevaplarını derledik. Gelin beraber bakalım.

Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakca Nasil Yazilir
Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça yazmak amacıyla ilk olarak gerekli olan şey, okunmuş ve alıntılama yapılmış olan kitap ya da tezlerin  listelerinin not alınmasıdır.

İçerik alınan kitaptan hangi bölümlerin alındığı ve ne için alındığı gibi soruları not etmek, kaynakçanın yazılmasında sıranın karışmaması açısından büyük kolaylık sağlar.

Notu tutulmayan kaynakçanın yazımı esnasında bir çok kez kafa karışıklığına maruz kalmanız mümkündür.

Kaynakçaları yazarken, ilk olarak yazar ismi, daha sonra eserin ismi, ardından eserin yayınlanmış olduğu yayın evinin hangisi olduğu veya kitabevinin ismi, kaynakçanın bitiminde de eserin basılmış olduğu ilin neresi olduğu ve eserin basıldığı sene yazılmalıdır. 

Tüm bu bilgilerin yazılması esnasında aralarına mutlaka virgül konulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu