Ekonomik Şeyler

Yatırım Ortaklığı Nedir?

Yatırım ortaklığı İngilizceden gelmiş bir kavramdır.  Genellikle yatırım fonu olarak kullanılıyor. Yatırım ortaklığı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir yatırım şirketinin öncüsü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırım ortaklığı birçok konuda oluşturulabilir. Kapalı uçlu fonlar ya da halka açık şirket olarak değiştirilebilir. Yatırım ortaklığında, yatırım kelime anlamı olarak güven anlamına geldiğinden farklı anlamlara çekilebilmektedir. Fakat yatırım ortaklığı olarak ve bu bağlamda karşımıza çıkan birçok terim farklı anlamlar taşımaktadır.

Yatırım Ortaklığı Nasıl Hesaplanır?

Özellikle Japonya’da yatırım ortaklıkları Güven hesapları olarak adlandırılmaktadır. Bunların en büyükleri ise, ilk olarak Japonya Mütevelli Hizmetleri Bankası, ikinci olarak Japonya Master Trust Bankası ve son olarak da Trust ile Custody Services Bank olarak bilinmektedir. Bu bankalar onların Güven bankalarıdır ve her türlü yatırım ortaklıklarında bu bankalar üzerinden ilerletmektedirler.

Yatırım Ortaklığı Tarihi

Yatırım ortaklığının tarihi 1868 yılına dayanmaktadır. Yatırım ortaklığı sektörü 2000 ve 2003 yılları arasında zarar görmüş ve bu zararla beraber birçok sorunların üstesinden gelip çözüm bulmuştur.

Getirme Ortaklıklarının Sınıflandırılması

Yatırım ortaklıkları pek fazla çeşit önünden dikkat çekmektedir. Sınıflandırılmalar 2019 yılında tekrar edilmiş ve birçok yönden yenilenmiştir. Bu yenilenmeye göre yeni sektör ve bununla beraber birçok birleşen listeler, toplamda otuz bir sektörden oluşmaktadır. Bu yeni sektörler yapılan her bir yatırım için daha fazla yatırım şirketinin yansıtabilecek durumdadır. Alternatif varlıklara yatırmış oldukları para miktarı 2014 yılında 39,5 milyar pound iken, daha sonra 2019 yılında bu miktar 75,9 milyar puanda yükselmiştir. Bu şekil devam edip daha fazla büyümüş olan borç sektörü, 3 Ana alt başlıkta toplanmıştır.

  • Borç- Doğrudan Kredilendirme
  • Borç – Krediler
  • Tahviller ve Borç olarak belirlenmiştir.

Bütün bunlarla beraber uzman olarak çalışan emlak sektörleri de vardı:

  • Mülkiyet Birleşik Krallık Ticari
  • Mülkiyet Birleşik Krallık Sağlık
  • Mülkiyet Birleşik Krallık Konut Ve Mülkiyet
  • Borç.

Hisse senedi hakkındaki bilgiler sektörlerin hemen hemen hiçbirisinde değişmemiştir. Ancak Asya, 3 yeni sektörü ayrılmıştır:

  • Asya-Pasifik
  • Asya-Pasifik Geliri
  • Asya-Pasifik Küçük Şirketler ve daha sermaye ve telif hakkı için yeni sektörlerde bulunmaktaydı.

Yatırım Ortaklığında Vergilendirme

Yatırım ortaklığı yatırım geliri ve sermaye kazançları genel olarak yatırım ortaklığı çerçevesinde vergilendirilmez. Bu hissederler herhangi bir gelir elde ettikleri zaman ya da hisselerini satarken, kazançları üzerinden vergilendirildiğinde de başka bir vergilendirmeyi kabul etmezler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu