Ekonomik Şeyler

Dolaysız vergi nedir Buyrun Dolaylı ve Dolaysız Vergiler

Bugün sizlere Vergi yapısı ile alakalı bir yazı yazmak istedim öncelikle Vergi yapısı nedir bunu paylaşalım . Vergi yapısı kavramında bir vergi sisteminde dolaylı vergi ve dolaysız vergilerin bileşimi veda ağırlıkları anlatılmak istenir. Peki bu ayrımı nasıl yapıyorlar ?

 

Dolaylı vergi , yansıtılması en kolay vergi türüdür bu kategoride. Vergiyi yüklenen vergi dairesi ile vergi dariresine karşı mükellef olan kişiler bu aşamada bir birinden ayrılır. Kdv (katma değer vergisi) özel tüketim vergisi , gümrük vergileri, banka ve sigorta işlemleri vergisi (BSMV) , dolaylı vergiler içerisinde bulunmaktadır. Kazanç ve gelir yerine , harcamalar üzerinden alınır. Verginin şahsileştirilmesi zordur. Başka bir tabir ile , dolaylı vergilerde vergiyi yüklenen kişinin gelir seviyesi , medeni hali ve benzeri durumlar göz önüne alınmaz. Doğal olarak gayri şahsi nitelik olarak görülür.

Dolaysız vergi ise kişinin geliri ve kazandığı rakamlar üzerinden alınır. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi doğrudan veya dolaysız vergilere örnek olarak verilebilir. Bu vergilerin kişiye yansıtılması doğal olarak zordur.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için dolaylı ve dolaysız vergiler hakkında edindiğimiz bilgilere yer verdik yazımızı sizler için ilerleyen zamanlarda daha da genişleteceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu