Ekonomik Şeyler

Altın Fiyatları Düşer mi Yoksa Yükselmeye Devam mı Edecek ?

Selamlar ,

özellikle bu blogu aktif ederken amacım her kesimden insana faydalı içerikler hazırlayıp paylaşmak oldu. Son dönemlerde ülkemizde ekonomik yönden ne yazıkki bir çok olay yaşandı ve son olarak altın fiyatları aşırı bir şekilde artış gösterdi ve bu konuda bir çok kişi soru soruyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yaş olarak şuan 30’lu yaşları bitirmek üzereyim ve bu sebeple tecrübe olarak bu yazıyı yazabileceğimi düşünüyorum.

Çok değil bundan 10 sene önce kadar altının gram fiyatı 45 tl civarındayken çeyrek altın ise 75 tl civarlarındaydı çok uzatmadan kısaca bir hesap yapacak olursak şuan altının gram fiyatı 285 tl ve çeyren altın ise 455 tl özetle 7 kata yakın bir artış meydana gelmiş buda ortalama olarak her sene %85 civarına denk geliyor. Peki bunca sene bu altın fiyatları düşmemişken yatırım olarak neye yatırım yapalım diye soran arkadaşlarım var ise burada paylaştığım bu yazıdaki düşüncelerim kendi şahsi düşüncelerim olmak ile birlikte kimseye altın’a yatırım yapın veya yapmayın gibi bir öneride bulunamam sadece kendi gözlemlerim doğrultusunda son 10 yıl içerisinde altın fiyatları her sene istikrarlı bir şekilde yükselmiştir. Dolar ve Euro fiyatları aşırı oynak bir durumdayken altın fiyatlarında çok aşırı bir düşüş yaşanmamış her yılın sonunda başladığı rakamların üzerine ekleme yaparak devam etmiştir. Aşağıda sizlere paylaşacağım rakamlar son 3 yıl için ocak ayı rakamları olmak ile beraber 2019 yılı itibari ile henüz eylül ayında olduğumuz için ocak ve eylül olarak bilgileri paylaşacağım. Sizlerde bu konuda görüşlerinizi konu altındaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

1 Ocak 2017  itibariyle  : 24 ayar altın gram fiyatı  129 tl – Çeyrek Altın fiyatı : 211 tl

1 Ocak 2018 itibariyle : 24 ayar altın gram fiyatı  157 tl – çeyrek altın fiyatı : 353 tl

1 Ocak 2019 itibariyle : 24 ayar altın gram fiyatı 219 tl – çeyrek altın fiyatı : 359 tl

2 Eylül 2019 itibariyle : 24 ayar altın gram fiyatı 282 tl – çeyrek altın fiyatı : 462 tl

 

özellikle üst tabloda dikkatimi çeken husus 2018 yılı sonrası artış oldukça yükselmiş durumda son 2 yılda %330 civarı bir artış varki bu rakam çok deli bir rakam sizlerde aklınızdaki sorulara bu tablo üzerinden cevap bulabilir ve çevrenizde tecrübesine güvendiğiniz kişi veya kişilerden bilgi alabilirsiniz. Paylaşmış olduğum bu yazı sadece kendi tecrübelerim ve gerçek rakamlara dayanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu